Oblečení a boty

Nosíte pohodlnou obuv?

Zuzana Šilhavá
17.11.2008

Kolik hodin denně strávíte „na nohou“? Nevhodně zvolená obuv ovlivňuje páteř, zádové svalstvo, či svalstvo nohou, takže ve výsledku se cítíme celkově mizerně. Podle východního pohledu na zdraví se na chodidlech nalézá mapa celého těla.

V našich podnebných a společenských podmínkách těžko můžeme běhat celý den bosí, proto správný výběr obuvi přispívá podstatným dílem do celkové péče o zdraví.

Následující informace jsou čerpány především z časopisu Konzument, občasníku Sdružení českých spotřebitelů, ze srpna 2006. Rovněž na stránkách výrobců a prodejců bot lze najít cenné odborné informace.

Co ohrožuje naše nohy?

Nevhodný životní styl

  • nadměrná tělesná hmotnost, jednostranná zátěž, např. dlouhé stání, chůze po tvrdé rovné podložce, nošení účelové (např. sportovní) obuvi po celý den

Nošení obuvi zdravotně závadné, nepadnoucí či ortopedicky nevyhovující

  • nevyhovující materiál může způsobit plísňová onemocnění, zapařeniny, otlaky. Nevyhovující anatomické či funkční vlastnosti, ale taky nošení obuvi po někom jiném mohou způsobovat deformity, jako jsou např. spadlá klenba chodidla, vbočený palec, kladívkové prsty.

U dětí musíme navíc počítat s tím, že noha velmi rychle roste, a to nikoli plynule, nýbrž ve skocích. Kosti jsou měkké, chrupavčité, snadno poškoditelné. Navíc mají dětské nohy sníženou citlivost vůči tlaku či bolesti. Průběžně růst nohy sledovat a vybírat vhodné boty v odpovídající velikosti je tedy klíčové. Při nákupu dětských bot nám výběr zdravotně nezávadné obuvi usnadní logo Žirafa, zavedené Českou obuvnickou kožedělnou asociací.

Jak vybrat správnou velikost?

Botu zkoušíme ve stoje přímo na chodidle. Dámská chodidla se vyskytují v různějších tvarech, proto je třeba věnovat výběru více času. Vyzkoušíme obě boty, chodidla totiž nebývají stejná. Vybíráme obuv o půl centimetru větší, než je skutečná velikost. Abychom předešli možné deformaci prstů, je nutné umožnit jim volný pohyb. Pokud si nevíme rady, pomůže nám personál prodejny, třeba odborným změřením délky nohy.

Materiál

Volíme materiály pokud možno přírodní, měkké, prodyšné a absorbující vlhkost. Tomu odpovídá useň a textil. Vhodné jsou také boty vybavené klima-membránou typu Goretex nebo Sympatex zajišťující dobré teplotně-vlhkostní podmínky.

Vyhýbáme se plastu a kožence.

Kde nakupovat?

Mnozí z nás již zažili špatnou zkušenost s nákupem bot ze stánku. Dají se očekávat problémy s materiálem, zpracováním, kvalitu snižuje také špatné uskladnění. Měli bychom vědět, že i prodejce ze stánku je povinnen vyřídit případnou reklamaci.

Ani kamenný obchod bohužel nemusí být zárukou kvalitního zboží. Obecně je dobré věnovat nákupu obuvi dostatek času a pozornosti.

Co vysoké podpatky?

O míře jejich škodlivosti se vedou diskuse. Faktem je, že čím vyšší je podpatek, tím větší tlak působí na přední část chodidla. Zvednutí patní části zkracuje lýtkové svaly a Achillovu šlachu. Páteř se přizpůsobuje odlišnému postoji.

Jestli pro nás bude mít chůze na vysokých podpatcích trvalé následky, záleží především na tom, kolik času na nich strávíme. Podle mého názoru si je občas dopřát můžeme, rozhodně by v nich však žena neměla trávit celý pracovní den. Možností je boty během dne střídat.

 

 

 

Autor: Zuzana Šilhavá

Jak často si dopřávat koupel
Intimní hygiena žen

Další články

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemné opary
Opar

Nepříjemné opary

19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznik ...

Gemmoterapie
Terapie

Gemmoterapie

10.02.2009

I dnes, v 21.století, kdy moderní medicína dosáhla nevídaného pokroku, existují případy, na které klasické léčebné postupy tak úplně nezabírají. Vznikají proto různé alternativní p ...

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu
Stres

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu

23.12.2008

Duševní onemocnění má často fyzickou příčinu nebo je způsobeno nerovnováhou některých látek v mozku. Stres, problémy v rodině, v práci či škole mohou duševní poruchy vyvolat nebo ...

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...