zdroj: pixabay.com
Imunita

4 rady, jak posílit imunitu a na co si dávat pozor v předvánočním období

Veronika Tůmová
15.12.2018

V právě probíhajícím předvánočním období se sice máme oddávat všem radostem, které vánoční čas přináší, ale chtě nechtě jsme zároveň nadmíru vystaveni stresu, změnám a také nemocem.

Může za to oslabení naší imunity vlivem výkyvů počasí, ale také každoroční honičky kolem Vánoc a vyšších nároků na výkony své i ostatních. Je nejvyšší čas posílit imunitní systém, stejně jako dbát na určitá pravidla, která nám pomohou zmírnit riziko onemocnění.

Zima a advent - čas vánočních příprav, ale i nemocí

V zimě každoročně onemocní až 15 % veškeré populace žijící na severní polokouli. Proč je v tomto čase tak vysoké riziko zvýšení nemocnosti? Velký podíl na tom má nedostatek slunečního svitu a nízké, obvykle kolísavé teploty. Kromě toho se však všechna místa, kde se scházíme s lidmi, stávají najednou výrazně rizikovým prostředím. Může to být přeplněná tramvaj nebo metro, stejně jako přetopený obchod či obchodní centrum. Tady všude se v tlačenici dalších lidí sháníme po dárcích, a sdílíme a přenášíme své bacily. V dětských kolektivech pak stačí jedno nemocné dítě, nebo pokašlávající kolega na firemním večírku. K tomu přidejme ještě typický předvánoční stres a shon. Jak se tomu všemu ubránit a zůstat pro sebe i pro rodinu o Vánocích fit?

Slunce a pohyb jsou pro tělo důležité i v zimě

Denního světla je málo a to je zátěž, kterou brzy pocítí nejen naše mysl, ale i tělo samotné. Nejen naše psychika, ale i fyzická kondice je tímto faktem ovlivněna. Menší fyzická aktivita a rostoucí stres způsobuje, že naše imunita dostává znatelně zabrat. Jedním z preventivních opatření je tak rozhodně starost a péče o naši duševní pohodu. Dopřejte proto svému tělu pohyb venku i v typicky zimním počasí, a pokud vysvitne slunce, berte to jako bonus a vypravte se na procházku, aby si tělo mohlo doplnit zásobu vitamínu D. Ten podporuje buňky zvané T-lymfocyty, které mají svůj význam při likvidaci virů a bakterií v organizmu.

I před Vánocemi zkuste odpočívat

Jak už víme, stres nabourává naši imunitu a usnadňuje propuknutí nemocí. Je důsledkem produkce stresových hormonů, které přispívají ke snadnějšímu šíření bakterií a virů. Zvolnění, dostatek spánku a kvalitního odpočinku je tak v tomto období víc než na místě, i když máte pocit, že na to je dost času až po Vánocích. Nezapomeňte, že dodržování tradic je v pořádku, ale jejich přípravy by z vás neměly vysát všechnu sílu a energii, kterou můžete věnovat rodině.

Vánoce - jsou skutečně obdobím stresu a depresí?

Nemáte rádi pošmournou zimu? Jste bez nálady? Udělejte si čas pro sebe!

Naučte se odpočívat a najděte si aktivity, které vás těší a které vám pomohou stres odbourat. K tomu se skvěle hodí třeba relaxační masáže nebo pravidelné návštěvy sauny, jejíž ozdravný účinek pro organizmus je ve všech směrech zcela nezpochybnitelný. Saunování prohřeje vaše ztuhlé svalstvo, uvolní z vás endorfiny - známé hormony štěstí, zvedne vám náladu a posílí vás do dalších náročných dní. Pro lepší pocit pak třeba před odchodem na vánoční večírek udělejte něco pro svůj vzhled. Zajděte si ke kadeřnici nebo na manikúru a nechte si vyzdobit nehty ve vánočních barvách, i sami sebe přece můžete o Vánocích obdarovat něčím, co si jindy prostě nemáte čas dopřát!

Myslete na svůj jídelníček

V zimě jsou lehká jídla obvykle nahrazena těžšími, sytějšími a hutnějšími pokrmy. Patří sem i více kořeněná jídla, která jsou pro náš organismus v zimě prospěšná tím, že prokrvují sliznice, což posílí jejich obranu proti průniku nemoci. V této době se proto nebraňte paprice, pepři, sušeném zázvoru a chilli. Prospěje vám ale i cibule, česnek a pórek. Je nutné zvýšit přísun vitamínů, selenu a zinku. Především nyní, ale i v průběhu celé zimy se bude hodit sáhnout po kvalitních doplňcích stravy a upřednostnit biologicky aktivní vitamíny z přírodních zdrojů podporující správné fungování imunitního systému. Pozor také na blížící se silvestrovské oslavy a s tím spojenou konzumaci alkoholu. Naše tělo potřebuje k jeho odbourání velké množství látek, mimo jiné i vitamín B, zinek, kyselinu listovou a hořčík, a ty poté chybí právě imunitnímu systému.

Potraviny, které nás v zimě zahřejí

Zdroj: VEGALL Pharma, Diastyl.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Ježíškova vnoučata aneb splněná vánoční přání seniorů
Jak a čím nám zima škodí?

Další články

Vynález teploměru - kdo za ním stojí a jak se vyvíjel?
Nachlazení

Vynález teploměru - kdo za ním stojí a jak se vyvíjel?

27.11.2018

První zmínky o měření teploty závislé na roztažnosti kapalin sahají až do starověku. První termoskopy, prozatím bez stupnice, se však objevily teprve koncem 16. století a vynález t ...