zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Vánoce a člen rodiny v hospici - jak se s tím vyrovnat?

Veronika Tůmová
09.12.2018

Vánoce jsou obdobím, které bychom měli trávit spolu, s rodinou, se svými nejbližšími. Ne vždy je to ale možné. Vánoce jsou vůbec časem velkých očekávání, možná i doufání v zázraky. Vždyť pokud se opravdu čas od času nějaké dějí, kdy jindy by to mělo být než o Vánocích?

Zamysleme se nad tím, co pro nás tento čas znamená. Očekáváme hezké chvíle s lidmi, jejichž přítomnost nás hřeje u srdce. A nejde jen o ty, kdo žijí daleko od nás a vídáme je často právě jen v tento sváteční čas. Jde především o ty, kdo s námi teď ještě jsou, ale jejichž odchod je nezadržitelný a blízký, což je o to smutnější, že si tento fakt silně uvědomujeme.

Naše psychika v období Vánoc

Hospic a LDN - základní rozdíly

Pokud je nemocný člověk hospitalizován v nemocnici, ale nepodstupuje již aktivně protinádorovou léčbu a zároveň je jeho stav natolik vážný, že nemůže být propuštěn do domácího ošetření, je na místě začít uvažovat o hospici. Lidé často nedokáží přesně definovat rozdíl mezi hospicem a LDN. Zásadní rozdíl je však nejen v rozsahu poskytované péče, ale i v tom, jak se k pacientovi přistupuje, tedy jde o péči po stránce fyzické i duševní. Hospic nabízí také péči sociální a duchovní, je určen pro pacienty, u nichž byla ukončena aktivní léčba a probíhá léčba paliativní, tedy léčba příznaků komplikujících život. Jednou z podmínek pro přijetí do hospice je terminální stadium onemocnění. Setkat se tu proto můžete nejen s lidmi pokročilého věku, ale i s onkologicky nemocnými dětmi a mladistvými. Hospic úzce spolupracuje i s rodinami pacientů, nabízí sociální a duchovní podporu v průběhu hospitalizace, ale ještě i dlouho po smrti pacienta.

Svátky v blízkosti umírání

Není jednoduché přijmout skutečnost, že tyto svátky jsou jistě poslední, které s odcházející a milovanou osobou sdílíme. Smutek nás v tento čas zcela přirozeně přepadá právě z tohoto vědomí, i když jindy si svůj zármutek zvládáme nepřipouštět a snažíme se o to, aby nás neovládal. Strach ze ztráty blízké soby ve vánočním čase, který navíc může přijít nečekaně a kdykoliv, je v tuto dobu intenzivnější. Je obvyklé a přirozené, že na ztrátu blízkého člověka, ke které pomalu ale jistě směřujeme, nebudeme dostatečně připraveni, i když si myslíme, že ano. Truchlící lidé vědomě očekávají, že svátky bez jejich blízkých budou hodně těžké, že žal bude příliš velký. Bude příliš brzy na smíření se se skutečností a smutnou realitou. Přesto můžeme právě o Vánocích nalézt klid a mír v duši, který s blížící se smrtí blízkého, nebo i po ní, tolik potřebujeme.

Hospic - odborná a citlivá léčba o nevyléčitelně nemocné

Vánoce jen se svým smutkem?

Není potřeba uzavírat se před světem a dusit v sobě svůj žal, i když si myslíme, že na nic jiného v tuto chvíli ani nemáme právo. Zkuste otevřít své srdce ostatním, lidem, kterým na vás záleží a vědí o vaší bolesti. Mohou vám pomoci tohle břemeno nést a unést, dokud nepomůže čas. I o svátcích máte na svůj žal nárok a způsob, jakým jej budete prožívat, si žádá respekt i toleranci druhých.

Zdroj: Old.hospiczdislavy.cz, Modrapomnenka.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co všechno mohou u žen znamenat bolesti v podbřišku?
Ježíškova vnoučata aneb splněná vánoční přání seniorů

Další články

Plíživá nemoc - může postihnout i vás?
Nemoci a léčba

Plíživá nemoc - může postihnout i vás?

25.11.2018

Plíživou nemocí pojmenováváme různé nemoci, které se zpočátku tváří celkem nenápadně, vůbec ne nebezpečně, ani nezpůsobují žádnou náročnou ataku. Během času a při neléčení dochází ...