Imunita

Pět rad pro lepší imunitu

Milena Mocková
04.04.2012

Venku se střídá studené počasí s teplým. Dešti sekunduje studený vichr a ve vašem okolí se objevuje stále více nemocných. Bojují s chřipkou, nachlazením či kašlem. Jediné, co vás dokáže ochránit před podobnými obtížemi, je vaše vlastní imunita.

Pro imunitní systém představuje teplotně střídavé počasí velkou zátěž. Dochází ke kumulaci několika faktorů, které obranyschopnost negativně ovlivňují.

Především jsou lidé vystaveni teplotním výkyvům a navíc po zimě, kdy se konzumuje častěji mražená a konzervovaná zelenina a ovoce, chybí tělu dostatek vitamínů.

Pokud tedy chcete snížit riziko onemocnění, měli byste svou obranyschopnost co nejvíce posilovat. Chřipkovým epidemiím se dá poměrně snadno vyhnout. Potřebujete k tomu pět věcí – dostatek spánku, vitamínů, pohybu, dobře fungující zažívání a málo stresu.

Dostatek spánku

Aby lidské tělo mohlo po dlouhém dni zregenerovat, potřebuje dostatek spánku. Každý člověk má jinou potřebu, takže ideální doba spánku je individuální, běžně se však uvádí 7 až 9 hodin. Během tohoto času si organismus odpočine a imunita se posílí.

Vitamíny

Když se vyspíte, tak přijde na řadu talíř se snídaní. Ta i každé další jídlo by měly být pestré a bohaté na vitaminy, minerály, enzymy a vlákninu, které jsou neopominutelnou součástí prevence před nemocemi. Jezte proto hodně čerstvé zeleniny a ovoce a zdravé rostlinné tuky.

V tomto období je rozhodně dobré zvýšit přísun vitaminu C. Kromě céček byste si měli dopřát také vitaminy A, B, D a E, které opět najdete v čerstvé zelenině a ovoci. Zapomínat byste neměli ani na minerály, a to především na draslík, hořčík, selen a zinek. Tento koktejl minerálů najdete v nepražených a nesolených semínkách a oříšcích.

Zažívání

Dobře fungující střeva jsou základem imunity. Pod sliznicemi střeva se nachází 70 % buněk imunitního systému. To je důvod, proč mnozí lékaři doporučují pacientům, aby posilovali obranyschopnost svého organismu.

Obzvlášť v období, kdy jsou lidé vystaveni řadě škodlivých vlivů, je potřeba posílit trávicí trakt o hodné bakterie. Důležitá je živá vláknina z čerstvého ovoce a zeleniny, která má ve střevech nezastupitelnou čistící funkci.

Pohoda a pohyb

Jedním z dalších důvodů, proč lidský organismus přemůže nemoc, je stres. Stres v období chřipek zvyšuje riziko onemocnění. Lidé se stresují v zaměstnání, stresují se doma. Účinným útěkem od stresu může být sport. Při něm tělo nabere kondici a mysl se odreaguje. Je jedno, zda to bude běh, tenis či squash. Podstatné je, abyste sportovali s chutí.

Budete-li v dobré kondici a pohodě a denně tělu dodáte dostatek vitaminů, minerálů, enzymů a vlákniny, máte velkou šanci, že se vám chřipka vyhne. Pokud vás přeci jenom chřipka či viróza dostihnou, bude průběh léčby určitě rychlejší.

Autor: Milena Mocková

Svalová dystrofie
Očkování proti rakovině děložního čípku

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Duševní pohoda
Stres

Duševní pohoda

13.04.2012

Zimní období, ale i začátek jarního, jsou velice plodné na epidemie chřipek a různých nachlazení. Tělo je nastavené přijímat okolní negace včetně mikrobů. Za to může nedostatek slu ...

Je schizofrenie nemoc géniů?
Schizofrenie

Je schizofrenie nemoc géniů?

12.04.2012

Schizofrenie je nemoc mnoha podob, druhů a příznaků, je opředena řadou mýtů a v jejích příčinách je stále mnoho otazníků. Je zajímavé, že byla prokletím mnoha velikánů a slavných o ...