zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Pět kroků sebeobrany proti klíšťatům

Veronika Tůmová
10.06.2019

Sezóna klíšťat je v plném proudu. Víte, jak se účinně a zodpovědně chránit? Všechno, co bychom měli vědět o sebeobraně proti klíšťatům je tu v pěti přehledných, základních krocích. Klíšťata se nejčastěji vyskytují v trávě vysoké od dvaceti centimetrů do jednoho metru, na stoncích a na nízkých keřících, kde trpělivě čekají na procházejícího člověka či zvíře.

Klíště je bohužel velmi rezistentní a v přírodě dokáže i bez potravy dlouho přežít. Dokáže hladovět i déle než jeden rok. Co bychom tedy měli vědět a dělat pro to, abychom riziku napadení klíštětem nejlépe unikli? Hodit se určitě bude i povědomost o největším výskytu klíšťat a jejich aktivitě. Údaje o aktuálním výskytu klíšťat můžete najít na internetu.

Nemoci přenášené klíšťaty

Sama dostatečná informovanost je účinnou prevencí a tedy sebeobranou. Co bychom měli vědět o klíšťatech, než vyrazíme do přírody? Například to, že mezi nejčastější onemocnění přenášená klíšťaty patří lymeská borelióza a klíšťová encefalitida, tyto dvě nejznámější nemoci však nejsou jediné, ve skutečnosti jich je ještě více. Klíšťová encefalitida může mít až fatální vyústění a zanechávat dlouhodobé následky. Pokud se v místě po odstranění klíštěte objeví zarudlý kruh s bledým místem v jeho centru a po několika dnech se objeví příznaky podobné chřipce nebo jiné zdravotní problémy, neprodleně vyhledejte lékaře.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování je spolehlivou prevencí a ochranou před klíšťovou encefalitidou a toto očkování může provést váš praktický nebo dětský lékař. Nechat očkovat se můžete také ve specializovaném očkovacím centru. Každoročně je velkou snahou lékařů přesvědčit k očkování větší množství lidí, než jaké podstoupilo očkování v předchozí sezoně.

Klíšťová encefalitida - podceňované nebezpečí

Mýty o způsobu odstraňování klíšťat a jejich agresivitě

O obávaných klíšťatech existují nejrůznější fámy, mýty i čiré nesmysly - tak například při odstraňování klíštěte je celkeem jedno, jestli ho otáčíte po směru nebo proti směru hodinových ručiček. Ani legendy o tom, že zuřivá a hladová klíšťata skáčou na lidi z větví stromů, kde číhají na svou kořist, nejsou ve skutečnosti až tak dramatické. Pokud však chodíte do přírody i se svým domácím mazlíčkem, bude určitě rozumné chránit dostupnými prostředky proti klíšťatům i jeho.

Jak se oblékat do přírody a používat repelent

Správné oblečení do přírody je vhodnou prevencí i dobrou ochranou, ideální jsou dlouhé rukávy a nohavice, vysoké boty a světlé prodyšné oblečení. Je nutné také správně používat repelent, tedy dávkovat jej ve správném množství, na správná místa a dostatečně často.

Nález klíštěte a jeho likvidace na místě

Po návratu z přírody prohlédněte důkladně celé své tělo a těla dětí či zvířat. Klíšťata mají ráda špatně viditelná a skrytá místa s jemnou pokožkou, například za uchem. A jak odstranit přisáté klíště? Zapomeňte na oleje, krémy a snahu o jeho udušení. Ke správnému způsobu odstranění a zlikvidování klíštěte patří dobrá desinfekce, rukavice a pinzeta. Klíště po vyndání zabalíme do ubrousku a spláchneme do záchodu, případně jej prostě jen rozmáčkneme, například pomocí sirky. Po manipulaci s klíštětem si vždy dobře umyjeme ruce a použijeme desinfekci.

Teplo a vlhko zvyšují aktivitu klíšťat - víte, jak se jim bránit?

Zdroj: Klistova-encefalitida.cz, Wikipedia.org

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Mít se rád - klíč ke spokojenému životu
Miso polévka jen ze tří ingrediencí - rychlý zázrak pro tělo

Další články