Kofein

Guarana

Petr Zimola
20.03.2009

Guarana, známá též také jako brazilské kakao, je plazivé křoví původem z venezuelských a severo - brazilských deštných pralesů. Dříve ji znali jen domorodí obyvatelé pralesa, dnes se stále více pro své účinky s oblibou přidává do různých energetických nápojů či pilulek na hubnutí. Zralé červeně zbarvené plody guarany totiž obsahují semena s poměrně velkým množství kofeinu (4-8%), což je například víc než v zrnkách kávy (1-2,5%).


Jak guarana působí na tělo?

Guaranu především ocení řidiči na dlouhých cestách, pilní studenti či lidé pracující dlouho do noci. Díky kofeinu a dalším stimulujícím látkám totiž účinně bojuje s únavou a zvyšuje duševní bdělost a fyzickou výdrž. Dále také pomáhá s odbouráváním stresu a při zácpě.

Nejenže guarana obsahuje zhruba 2x až 3x více kofeinu než káva, ale navíc ho i do těla uvolňuje pozvolněji a šetrněji, takže účinkuje déle. K tomu ještě nezpůsobuje v takové míře klasické vedlejší účinky kávy, jako je podrážděný žaludek, srdeční potíže a poruchy spánku.

Amazonští indiáni také guaranu žvýkali na lovech výpravách, pomáhala jim utlumit hlad a zahnat únavu.

Kdy si dát pozor?

Guarana by se neměla zároveň užívat s přípravky obsahující efedrin. Jelikož se objevili zprávy, že by tato kombinace mohla zvyšovat riziko mozkové mrtvice a infarktu myokardu!

O užívání guarany se raději poraďte s lékařem pokud:

Některé výrobky s obsahem guarany se také nedoporučují užívat v těhotenství.

Lze se guaranou předávkovat?

V extrémních případech ano. Užití velkého množství guarany v krátkém časovém úseku způsobí otravu kofeinem.

Ta se projevuje:

  • Zvracením
  • Zvýšeným nutkáním močení
  • Křečemi voblasti žaludku
  • Bolestmi hlavy
  • Horečkou

Pokud se nejedná o vážný případ, není otrava kofeinem o mnoho horší než stavy po noci strávené se sklenkou na baru. Příznaky otravy kofeinem většinou odezní během 24 hodin, v této době je nutné udržovat dostatečný příjem tekutin.

Za jak dlouho mě guarana „nakopne"?

Povzbuzující účinky, které pociťujeme v době bezprostředně po vypití nápoje s obsahem kofeinu, jsou spíše psychologické podstaty. Ve skutečnosti trvá alespoň hodinu než se kofein dostane do krve a způsobí tak naše celkové nabuzení.

Máte nějaké zkušenosti s užíváním guarany vy?

Autor: Petr Zimola

Venofarmaka - Seriál o nemocích a lécích 4. díl
Program H.E.A.T. – novinka ve světě fitness

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...