zdroj: shutterstock.com
Aerobní cvičení

Program H.E.A.T. – novinka ve světě fitness

Michaela Holá
17.03.2009

Že jste o této metodě ještě neslyšeli? Zatím u nás nemá dlouhé trvání, ale velmi rychle si získává popularitu zejména díky své efektivnosti, rychlému spalování kalorií a absenci nežádoucích následků.

Označení H.E.A.T. vzniklo ze slov High Energy Aerobic Training, což už nám o samé podstatě programu může mnohé napovědět. V překladu je možné popsat jej jako aerobní cvičení s vysokým energetickým výdejem. Slovo heat však v angličtině poukazuje taktéž na význam teplo, hřát, ale také vášeň, kterou ve vás může cvičení zažehnout a že se zahřejete je jisté. Vychází se zde z přirozeného lidského pohybu - chůze a je při něm využíván speciální běžící pás.

Historie programu sahá do Itálie, kde byl prvně veřejnosti představen na Festivalu del Fitness v Rimini v roce 2004. Tvůrci programu  - Marika Moretti a Max Grossi vycházeli ze zkušenosti z oblasti fitness a také ze zkušeností získaných pohybem ve vysokohorském terénu. Aspekty byly vybrány z trekkingu, joggingu a walkingu. V jeho počátcích se jednalo o běh do prudkého kopce, který měl simulovat běh ve vysokohorském terénu. Problematická však byla velká náročnost a  nepřirozenost pohybu na skloněném pásu. Docházelo tedy k postupnému vylepšování, které program vyvinulo do jeho dnešní podoby. Hlavním prvkem je dnes chůze, která je bez negativních dopadů na organizmus a došlo též ke snížení sklonu pásu. Chůze do kopce je zde tedy patrná stále, ale v již přijatelné formě. Pro ty nejzkušenější je sice běh používán, ale jedná se opravdu o namáhavé cvičení určené spíše k speciálnímu tréninku.

Běžící pás (maxerrunner) je poháněn lidskou energií, záleží tedy pouze na vaší aktivitě a energie zde není dodávána  elektřinou. Umožňuje plynule měnit jeho sklon, který je možné nastavit  až na 40°. Je snadno skladný a přemístitelný pomocí koleček, která jsou součástí konstrukce. Cvičení je šetrné ke kloubům i k páteři a nemusíte se tedy bát jakéhokoliv negativního vlivu. Program není limitován věkem jedince, klidně jej mohou vyzkoušet i lidé již v důchodovém věku. Hodiny probíhají ve skupině, kdy však každý jedinec v průběhu lekce zdolává své vlastní cíle. Podstatnou složkou filozofie celé metody je právě toto dosahování svých cílů, jde tedy o překonávání vlastních překážek a limitů. Nezbytné je doplnění hodiny motivující hudbou i zkušeným lektorem.

Mezi prospěšné efekty programu lze uvést redukci hmotnosti, celkové zlepšení tělesné kondice a taktéž navození duševní pohody. Je možné spálit v průměru 500 až 800 kilokalorií za 1 lekci, což na vaší postavě vliv jistě zanechá. Výhodou cvičení je zatížení svalů celého těla. Největší efekt má H.E.A.T. program samozřejmě na nohy, hýždě a dále na ruce.

Pokud vás tyto řádky zaujaly na snad i nalákaly vyzkoušet program, neváhejte a zmapujte, kde ve vašem okolí je možné hodinu vyzkoušet. Nejen že něco uděláte pro své zdraví, ale též pro postavu, a endorfiny vyplavené do krve vám zaručeně zvednou náladu.

Už jste H.E.A.T. program vyzkoušeli vy ? Podělte se s námi o zážitek.

Autor: Michaela Holá

Guarana
Jak přestat kouřit

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...