zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Káva a její vliv na mozkové funkce

Veronika Tůmová
30.06.2016

Konzumace kávy je spojena s řadou názorů týkajících se jejích účinků na zdraví člověka, přičemž názory ohledně prospěšnosti pití tohoto nápoje jsou často velmi kontroverzní. V závislosti na tom, komu je takový dotaz kladen, pak někteří tvrdí, že káva je velmi zdravá zatímco jiní se domnívají, že se jedná o velmi škodlivý nápoj. Navzdory argumentům odpůrců kávy však existuje řada prokazatelně ověřených faktů o tom, že konzumace kávy je zdraví prospěšná.

Káva - bohatý zdroj kofeinu

Káva obsahuje velké množství kofeinu, což je látka, která patří mezi tzv. stimulancia, (podporuje mozkové funkce a zvyšuje metabolismus). Káva dále obsahuje velké množství živin a antioxidantů.

Kofein patří mezi nejběžněji užívané psychoaktivní látky na světě. Je obsažen v různých nápojích (čaj, čokoláda), káva je však jeho největším zdrojem. Jeden šálek kávy obsahuje 30 - 300 mg kofeinu, průměrná dávka se pohybuje okolo 90 - 100 mg.

Kofein jako stimulant

Stimulační účinek kofeinu na mozkovou činnost byl ověřen řadou klinických studií. K dalším účinkům kofeinu patří zlepšení nálady, zrychlení reakčního času, zvýšení bdělosti a zlepšení kognitivních funkcí (paměť, učení, apod.)

Kofein také zvyšuje metabolismus (čímž podporuje rychlejší spalování kalorií) a umožňuje tak třeba sportovcům dosahovat lepších výkonů. I proto je dnes užívání kofeinu ve vrcholovém sportu zakázáno. Nicméně, některé z těchto účinků jsou pouze krátkodobé. Pokud pijete kávu každý den, tělo si vybuduje toleranci a zmíněné účinky budou slabší.

Káva přispívá k ochraně mozkových funkcí a snižuje riziko některých chorob

Alzheimerova choroba patří v současné době mezi nejčastější neurodegenerativní onemocnění a je nejčastější příčinou demence. Klinické studie prokázaly, že konzumenti kávy mají až o 65 procent nižší riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

Parkinsonova nemoc je druhým nejčastějším neuronegenerativním onemocněním, při kterém dochází k zániku neuronů produkujících dopamin. Bylo prokázáno, že konzumace kávy snižuje riziko vzniku tohoto onemocnění o 32 - 60 %. Jedna z rozsáhlých klinických studií dále prokázala, že každodenní konzumace jednoho šálku kávy snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu o 7%.

Zdroj: cs.medlicker.com

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Stravovací guláš – aneb rychlý přehled aktuálních trendů ve stravování
Rozmarýn pro svěžest a povzbuzení

Další články

Rady, jak na jet lag
Nemoci a léčba

Rady, jak na jet lag

12.07.2016

Nastalo období prázdnin a dovolených, kdy mnozí z nás vyrážejí na daleké cesty. Letecká doprava je nejrychlejším pojítkem mezi vzdálenými destinacemi a časová pásma většinou překon ...

Letní průjmy - čemu se na dovolené vyhnout?
Nemoci a léčba

Letní průjmy - čemu se na dovolené vyhnout?

20.06.2016

Průjmové onemocnění je jednou z nejčastějších letních zdravotních komplikací. Může se týkat cestovatelů do zahraničních zemí (zejména mimoevropských), ale není ojedinělé ani na ces ...