Lupy

Lupy

Lucie Regenermelová
15.11.2010

Lupy znamenají drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu. Toto nadměrné odlupování vlasové pokožky je často doprovázeno svěděním.

Lupy, resp. šupinatění kůže se mohou vyskytovat jako průvodní znak i při jiných onemocněních, a to nejen kožních, jako je lupénka nebo seborhoická dermatitida, ale i při neurologických a dalších chorobách, zejména u poruch imunity. Rozpoznání příčin vzniku lupů a určení typu onemocnění je ovšem úkolem pro odborného lékaře – dermatologa. Ten rozhodne i o vhodné léčbě.

Jak lupy vznikají?

  • nevhodná a příliš dráždivá vlasová kosmetika
  • nedostatečné opláchnutí šampónu či kondicionéru z vlasů
  • stres, úzkost a psychické vypětí
  • studené počasí a suché vnitřní vytápění
  • špatná výživa, chybějící množství vitamínů a minerálů v organismu
  • pomnožení kvasinek a plísní v organismu včetně pokožky hlavy
  • kožní onemocnění - např. seborrhoická dermatitida, lupénka

Rozlišujeme dva druhy lupů – mastné a suché. Rozdíl je právě v množství mazu způsobeném nahromaděním šupinek lupů.

Mastné lupy

Tvoří se, je-li množství mazu větší. Tyto lupy jsou nažloutlé barvy, pokožka skalpu trpí nadměrnou produkcí mazu, lupy se hůře olupují, pokožka je podrážděná, svědí, mohou se objevit i strupy. Mastné lupy můžou mít i charakteristický zápach způsobený žlutým tukem.

Suché lupy

Lupy bývají bílé. Vzhledem k tomu, že je vlasová pokožka sušší, lehce se odlupují a spadají na ramena. Stejně tak jako u mastných lupů je může doprovázet svědivost, bývají však menší a proto snadněji „vypadávají“ z vlasů.

Prevence lupů

Lupům lze předcházet používáním jemných, pokožkou hlavy tolerovaných, vlasových přípravků. V případě častého mytí vlasů používat k tomu určené šampony.
Při mytí vlasů je třeba nenabývat dojmu, že „vydrbu-li“ lupy z pokožky, už se neobjeví. Je to stejné jako s mastnotou hlavové pokožky, která na vlasy přechází, ty se pak stávají mastnými – drastické „vyšamponování“ mastnoty může vést k tomu, že vlasy budou chvilku naprosto odmaštěné, avšak pokožka hlavy bude podrážděná, a tak bude mít sklon se ještě více mastit. Proto u mastných vlasů platí – klidně je mýt každý den, ale šamponem určeným pro každodenní mytí – tedy jemným. A jemné má být také samotné mytí. V zimě pomůže nošení čepice – dochází sice k rychlejšímu maštění vlasů, riziko vzniku lupů však snižuje.

Jak lupy odstranit

Prvním krokem při objevení lupů bývá zakoupení speciálního šamponu proti lupům (v drogerii lze takových najít mnoho). Zároveň je vhodné zamyslet se nad možnými příčinami tvorby lupů a snažit se je redukovat:

  • zbavit se stresu, dopřát si více relaxace
  • posilovat imunitu
  • zařadit více ovoce a zeleniny do jídelníčku
  • hodně pít
  • vyzkoušet užívat potravinové doplňky s obsahem látek, jejichž nedostatek může být příčinou lupů – vitamin B, selenu, zinek

Přírodní a domácí léčba

  • babskou radou je nanesení citronové šťávy či březové vody na pokožku hlavy
  • při podezření na plísňovou příčinu lze aplikovat např. extrakt z grepových semen či místa potírat Tee Tree Oil
  • je také potřeba odolat drbání při svědění hlavové pokožky, neboť pokožka se drbáním ještě více podráždí a tvorba lupů se jen zvýší
  • vhodná je masáž hlavy – tu provádíme jemně konečky prstů. Důkladnější masáž provádíme zejména u mastných vlasů – před mytím hlavy. Masáží stimulujeme mazové žlázy, které tak uvolní svůj obsah.

 

Trápí i vás neustálé problémy s lupy? Jak je řešíte?

Autor: Lucie Regenermelová

Hydronefróza
Vysoký tlak - nová metoda léčby

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Plazma zachraňuje životy
Vyšetření a léky

Plazma zachraňuje životy

14.12.2010

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve. Na dárcích této specifické tekutiny jsou závislé tisíce nemocných lidí. Krevní plazma je totiž nezbytnou přísadou při ...