Gynekologická onemocnění

Gynekologické záněty

Jana Kožená
28.01.2009

Přicházejí nečekaně a bez pozvání… Řeč je o gynekologických zánětech, které ženám znepříjemňují život již odnepaměti. Podle statistik 20 – 40 % žen přichází do gynekologických ordinací právě s tímto onemocněním.

Gynekologické záněty, kterým se v 70. letech 20. století říkalo příznačně „džínová nemoc", patří k civilizačním nemocem moderní ženy. Postihují zejména ženy v reproduktivním věku od 20 do 35 let, nevyhýbají se ale ani ženám ostatních věkových kategorií. Záněty ženského pohlavního ústrojí jsou při včasné diagnostice rychle a snadno léčitelné. Pokud se však toto onemocnění nepodchytí včas, může mít pro ženu fatální důsledky, které v krajním případě vedou až k neplodnosti.

Příznaky gynekologických zánětů

K nejčastějším příznakům zánětů patří výtok, svědění, pálení při močení, nepravidelná menstruace, bolesti v podbřišku či při pohlavním styku. Rozhodně se nevyplatí záněty podceňovat. Při prvních příznacích by každá žena měla vyhledat gynekologa a poradit se s ním o nezbytné léčbě. Někdy léčebnou kúru musí podstoupit také partner, který je přenašečem infekčních zárodků. V takovém případě lékař doporučí mimo jiné také sexuální zdrženlivost.

Typy gynekologických zánětů

1) mykotické záněty: Tímto typem zánětů trpí nejčastěji ženy při užívání hormonálních estrogenních preparátů a v průběhu těhotenství. Méně jsou naopak ohroženy ženy v prepubescentním a klimakterickém věku.

2) bakteriální záněty: Bakteriální záněty se projevují zarudnutím sliznice a okolní kůže. Pokožka je teplá, zduřelá a citlivá na dotek. Zánět často doprovází úporné svědění.

3) virové záněty: Záněty způsobené viry se projevují špičatými bradavičnatými výrůstky způsobené papilomaviry, tzv. HPV viry. Výrůstky jsou většinou nebolestivé, na omak tvrdé a často je doprovází chronické mykotické obtíže.

4) záněty způsobené parazity: Ač se to mnohdy zdá nepravděpodobné, gynekologické záněty způsobují také různí paraziti: roztoči, čmelíci, vši a červi. Tito cizopasníci se přenášejí zejména těsným tělesným kontaktem, nemusí se jednat nutně o přenos při pohlavním styku.

Příčiny ženských zánětů

Pokud v ženském těle propukne kterékoliv z výše uvedených zánětlivých onemocnění, organismus tak reaguje na narušenou imunitu. Významnou roli hraje v poslední době zejména nadměrné užívání antibiotik, která jsou obsažena v přírodě, v potravinách a také v lécích, a stále oblíbenější hormonální antikoncepce. Zánětům navíc velmi přispívají neprodyšné kalhoty, spodní prádlo z umělých vláken, punčochové kalhoty, časté střídání sexuálních partnerů, někdy též nadměrná konzumace sladkostí.

Nedoléčený zánět se vrací jako bumerang, proto se ho v žádném případě nevyplatí přehlížet. Pokud žena trpí chronickými obtížemi, měla by změnit své stravovací návyky, pitný režim, pohybové aktivity a způsob oblékaní. Někdy však postačí i nepatrná změna hygienických návyků. Takové speciální, minimálně parfémované intimní mýdlo umí téměř zázraky. Odborná lékařská péče je však nezbytná!

Jaké zkušenosti máte vy?

Autor: Jana Kožená

Kousání nehtů může být projevem stresu a úzkosti
Těhotenství ve vyšším věku

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...