zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Bolesti zad – může jít o psychický problém?

Veronika Tůmová
30.06.2021

Bolí vás záda už tak dlouho, že jste přestali pátrat po příčině? Zvykli jste si žít s bolestí a nevěříte, že by ještě někdy mohlo být líp? Bolesti zad jsou, jak se říká, náš civilizační problém. Aspoň dočasně je zakusilo až 80 % populace.

Bolesti zad mohou znamenat degenerativní problém a změny na páteři, známé výhřezy plotýnek, úraz i jeho následky, možná jste však ještě neslyšeli o tom, že na vině může být i vaše psychika.

Stres jako původce chronických bolestí

Chronické bolesti zad mohou být podle všeho ze čtyřiceti až osmdesáti procent zaviněny právě psychickou zátěží a stresem. Tělo na stres reaguje samozřejmě různě, ale častější negativní psychické podněty způsobují nejen známé žaludeční vředy či vysoký krevní tlak. Nadmíra stresu se může projevit i jinými fyzickými potížemi, kdy nám organismus dá jasně najevo, že zátěž je už nezvladatelná. Začíná to obvykle přílišným pracovním nasazením a psychickým vypětím vyvolaným například nepříznivou atmosférou mezi kolegy v práci, ale i doma. Dále je tu typická neschopnost odpočívat a vypnout. Nahromaděné psychické napětí pak může vyústit v celkové napětí fyzické, pocity ztuhlosti a nejrůznější citelné blokace, především v oblasti krční páteře, dále pak bolesti v kříži, brnění přecházející do končetin, úporné bolesti hlavy apod.

Bolesti zad neberme na lehkou váhu

Když vás začnou trápit nepolevující bolesti zad, je dobré to brát jako varování, tedy jasný signál těla, že něco není v pořádku, něco, co by se mělo začít řešit. Zvykat si na bolest a přemáhat ji určitě není na místě. Po poradě se svým praktickým lékařem zvažte vyšetření na rehabilitaci, poradit se můžete také s fyzioterapeutem. Při přetrvávajících potížích však rozhodně nebude od věci ani návštěva psychologa, konzultace s ním nebude na škodu zvláště tehdy, uvědomíte-li si, že jste například dlouhodobě pod psychickým tlakem. Je také dobré mít na paměti, že léky proti bolesti váš problém neřeší a nevyřeší, není navíc vůbec vhodné užívat je dlouhodobě. Pokud je bolest akutní a trvá déle než tři měsíce, je na čase začít ji brát vážně.

Na bolavá záda pohybovou aktivitou a uvolněním napětí

Pokud se zatím neprokázala jiná příčina a problém přetrvává, zkuste tedy své bolesti zad vnímat jako psychické a přistupovat k nim podle toho. Zkuste se zaměřit na trvalé odbourání stresu, uvolnění napětí a ventilování vší té negativní energie, která se ve vás dlouhodobě usazuje. Naše zádové svalstvo je při současném častém sedavém způsobu života značně ochablé, je nutné je začít pomalu, postupně a pravidelně procvičovat. Celková změna životního stylu a cílený pohyb může skutečně pomoci. Při práci s počítačem ve volném čase zkuste například raději ležet než sedět, a nezapomínejte na přestávky, které vyplníte aktivním pohybem. Hluboké zádové svaly reagují na dlouhodobé setrvávání ve špatné poloze bolestí a napětím. Věnujte pravidelný čas chůzi, ta vaše záda posílí. Psychoterapie ve vhodném spojení s fyzioterapií bývá účinnou a efektivní možností léčby.

Objevte blahodárné účinky cvičení ve vodě

Účinné postupy zdravějšího dýchání 

Autor: Veronika Tůmová

Světloplachost neboli fotofobie – jak se projevuje a jak ji řešit?
Mediace jako poslední záchrana partnerských sporů: Kdy mohou pomoci?

Další články

14.6. – Světový den dárců krve
Nemoci a léčba

14.6. – Světový den dárců krve

13.06.2021

Darovali jste někdy krev? Nebo se k tomu odhodláváte? Je to jednoduché – pokud můžete, určitě to udělejte, protože každý dárce se počítá a každý je důležitý. 14. června si dokonce ...