zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Jizvičky po akné: Existuje způsob, jak se jich zbavit?

Michaela Chylková
30.08.2021

Akné, kožní problém, který trápí nejen náctileté, ale i v pozdním věku dokáže pěkně potrápit. A pokud na vaší pleti nechaly pupínky nepěkné jizvičky, jistě vás zajímá, zda je možné je odstranit, nebo alespoň jejich vzhled zmírnit.

Jak reálná je možnost zbavit se jizviček po akné? Úplné vymizení je téměř nemožné, ale existují kosmetické a lékařské procedury, které mohou pomoci. Zjizvená tkáň obsahuje menší množství elastických vláken, proto je na pohled i na dotek hrubší a sušší. Díky akné mohou vznikat čtyři druhy jizev: Atrofické neboli vkleslé jizvy, hypertrofické jizvy, které jsou naopak vyvýšené, keloidní jizvy a pigmentace v podobě červených či nahnědlých skvrn. 

Chemický peeling pleť vyhladí a vyrovná barevné nesrovnalosti

Chemický peeling je procedura, která se používá k omlazení, rozjasnění a regeneraci pleti obličeje. Jedná se o neoperativní lékařský zákrok, který spočívá v nanesení peelingové směsi ze speciálních přípravků s obsahem kyseliny glykolové (AHA), tímto se destruují vrstvy kůže určité hloubky a dochází k následné regeneraci epidermis a určité části dermis, což vede ke stimulaci tvorby kolagenu v dolních vrstvách kůže. Chemický peeling tak minimalizuje zejména povrchové a barevné nedostatky pleti.

Mikrojehličky jako forma moderní mezoterapie

Microneedling (mikrojehličkování) využívá kombinaci aplikace regeneračních látek (zejména aktivní séra na bázi kyseliny hyaluronové společně s dalšími podpůrnými látkami), které se aplikují přímo na pokožku a následně dochází k narušení pomocí velmi jemných mikrojehliček. Jedná se o metodu, která řeší pigmentaci kůže a u jizviček po akné snižuje jejich viditelnost. 

Laser obnoví kolagenová vlákna 

Existuje celá řada laserových metod, které se zaměřují na vyhlazení jizviček po akné. Některé lasery působí na povrch kůže a obrušuje ho, u jiných přístrojů se absorbuje laserový paprsek v hlubších strukturách, kde aktivuje přirozený proces regenerace pleti, při kterém se kůže znovuobnoví a vypadá hladší. Pleť se po laserovém zákroku postupem času vypíná, vzhled kůže se zlepšuje a jizvy po akné se vyrovnávají. . 

Injekční aplikace kyseliny hyaluronové 

Pro hlubší, hodně viditelné a propadlé jizvy je vhodné ošetření pomocí injekční aplikace kyseliny hyaluronové, ta dokáže propadlinky krásně vyplnit. Naopak pro vyvýšené a tzv. keloidní jizvy je vhodnou metodou injekční aplikace kortikoidů. Ty dokáží jizvy po akné snížit a změkčit, jizva se tak stává méně viditelná. 

Ultrazvuková špachtle pleť vyčistí 

Pokud docházíte na kosmetická ošetření, jistě znáte možnost čištění pleti pomocí ultrazvukové špachtle. Ta sice pleť krásně promasíruje, povzbudí kolagenová vlákna, odstraní černé tečky, ale na jizvičky a jiné nedostatky pleti po akné bohužel nemá žádný vliv. 

Zdroj: www.vitalia.cz, www.asklepion.cz

Akné a stres spolu úzce souvisí: Jaké jsou příčiny akné v dospělosti? 

Autor: Michaela Chylková

Aromatický šafrán: Víte, proč je tak drahý a jak ho používat?
Střevní polypy a rakovina tlustého střeva

Další články