Novorozenec

Světový den duševního vlastnictví

Zuzana Šilhavá
26.04.2011

26. duben je vyhlášen Světovým dnem duševního vlastnictví. O významu pojmu duševního vlastnictví se vedla diskuse již na konci devatenáctého století. 26.dubna 1970 byla založena Světová organizace duševního vlastnictví (World Intellectual Property Organisation WIPO), specializovaná organizace OSN. Klade si za cíl ochraňovat práva původců a vlastníků duševního vlastnictví po celém světě.

Co vlastně pojem duševní vlastnictví znamená? Duševní vlastnictví se definuje jako majetek nehmotné povahy, který je výsledkem procesu lidské tvořivosti. Za duševní vlastnictví lze považovat jen to, co je jedinečné, neopakovatelné a dostatečně originální.

Tematicky lze tento pojem rozdělit do dvou skupin:

1) Ochrana průmyslového vlastnictví

V ČR zabývá se touto problematikou zabývá Úřad pro ochranu průmyslového vlastnictví. Patří sem například patenty, vynálezy, ale také rostlinné odrůdy. Zde se setkáme s pojmem ochranná známka. Ta by měla slovně, obrazem, nebo kombinovaně chránit odlišení služby nebo výrobku i jeho obalu od ostatních v dané kategorii.

2) Autorská práva a právo pořizovatele databáze

Toto právo chrání hudební či literární díla, obrazy, fotografie, filmy. Spadá do působnosti ministerstva kultury.

Nejčastější podoba porušování duševních a průmyslových práv:

  • nezákonné kopírování nebo užívání textů, hudby, obrázků, filmů nebo jiných výrobků - tzv. pirátství
  • napodobování výrobků úspěšných firem
  • napodobování ochranných a firemních známek - tzv. plagiátorství

Zdánlivě je téma duševního vlastnictví od zdravotní tematiky velmi vzdáleno, to je ovšem pouze zdání. Trh je zaplaven plagiáty průmyslových výrobků, například oblečení, hraček, kosmetiky. Ne vždy se jedná o výhodný nákup za nízkou cenu. Mnohé napodobeniny či výrobky bez řádného označení výrobce a složení mohou vážně poškodit zdraví uživatelů.

Například se u nich často prokazují několikanásobně vyšší hladiny jedovatých ftalátů, formaldehydu či jiných škodlivých látek, než připouštějí normy. Zvlášť pečlivě je třeba volit výrobky pro děti, především pro kojence a batolata, neboť pro ně představují nekvalitní výrobky největší riziko.

Autor: Zuzana Šilhavá

První návštěva u gynekologa
Joseph Merrick – nejslavnější “sloní muž“

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Jarní očista jater a žlučníku
Čínská medicína

Jarní očista jater a žlučníku

10.05.2011

Podle čínské filozofie existuje pět základních druhů energií, které ovlivňují složení člověka. Člověk jako součást vesmíru v sobě zahrnuje všech pět prvků a ty ovlivňují lidskou ro ...