Partnerské vztahy

Komunikační technologie proti lidskosti

Jitka Suchánková
26.05.2012

Máme Skype, ICQ, Facebook, mobilní telefony a e-mail. Opravdu tak máme k sobě blíž?

Naše moderní doba nám poskytuje spoustu komunikačních možností. Obyčejný mobilní telefon už je více méně zastaralý, a stejně pravidelně každý den používáme také e-mail, ICQ, Skype, Facebook a další komunikátory i sociální sítě. Spojují nás se životem ostatních, přibližují nás k nim, urychlují nám řešení problémů.

Vyhýbáme se přímému jednání

Technika je náš sluha, ale i náš pán. Odcizujeme se jeden druhému a hlavně – odcizujeme se sami sobě. Přesto, že nám technika zkracuje vzdálenosti, sami sobě i našim blízkým se vzdalujeme. Je to paradox, že nám díky všem těmto vymoženostem moderní doby vázne vlastní komunikace? Tedy osobní komunikace?

Ba ne, upřímně - je to jen logické vyústění. Vždyť je mnohem jednodušší nepříjemné věci napsat do e-mailu nebo dokonce smskou a nemuset se přitom dívat nikomu do očí. Ale není to náhodou poněkud nízké a ubohé řešení?

Má technika vliv na naše chování?

Položme si otázku: Mizí spolu s rozvojem techniky i naše vlastní sebevědomí a naše odvaha? Ne, obávám se, že v této souvislosti mizí ta nejzákladnější a nejdůležitější lidská vlastnost – obyčejná a prostá slušnost každého člověka, a jeho uctivé chování vůči druhým lidem, jeho tolerance. Technika nás v tomto směru bohužel svádí k pro nás jednodušším řešením a k únikovým cestám.

Mluvme spolu z očí do očí

Je to skutečně správný vývoj? V žádném případě! Vraťme se ke komunikaci z očí do očí, buďme i nadále upřímní, stůjme si za svými rozhodnutími a nestyďme se za ně! Každý člověk musí mít přece svoji čest i zodpovědnost.

Veškeré komunikátory i sociální sítě jsou svým způsobem potřebné, nadčasové, ale jsou také nebezpečným manipulátorem v rukou neznalých či málo sebevědomých lidí. Je na každém z nás, jak se s tímto handicapem vyrovnáme a jak s ním budeme schopni bojovat.

Autor: Jitka Suchánková

Předcházejte dětským úrazům
Akné a jak s ním bojovat

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Sexuální poruchy a deviace
Duševní zdraví a psychologie

Sexuální poruchy a deviace

23.05.2012

K sexuálním poruchám řadíme nejrůznější formy sexuálních dysfunkcí, ale také deviací a úchylek. Lidská sexualita má velký vliv na naši psychiku a projevy všech těchto problémů moho ...