Akné

Akné a jak s ním bojovat

Magdalena Šalamounová
25.05.2012

Každého někdy trápí nějaký ten pupínek. Někoho více, jiného méně. Někdy se stává, že i když se snažíte pomocí různých kosmetických přípravků tyto problémy potlačit, výsledek se nedostavuje. Zkuste proto alternativní metody, který mohou být leckdy efektivnější a také výrazně levnější než různé kosmetické či lékárenské přípravky.

Příčina vzniku akné

Akné se tvoří hlavně při nadbytečném kožním mazu a také při nadměrném rohovatění kožních buněk. Ucpaná mazová žlázka tak nemůže kožní maz nechat odtéct a následkem toho se vytvoří zánětlivá reakce – akné.

Akné se více objevuje také při hormonálních změnách, ženy proto mívají problematičtější pleť před menstruací nebo v době těhotenství.

Akné však může být také dědičné. Jsou případy, kdy se vyskytuje po celém těle.

Jak akné neodstraňovat

Snažte se pupínky nemačkat, i když vám to prostě nedá, nebo alespoň počkejte, až bude pupínek opravdu v poslední fázi a vždy si předtím umyjte ruce, jinak by se mohl pupínek zanítit.

Dále pupínky nemačkejte, pokud to nejde hned a jednoduše, teče-li z nich čirá tekutina, případně krev. Pupínky mačkejte spíše po koupeli, kdy je pleť uvolněná.

Poté, co vymáčknete pupínek, ošetřete ho například Tea Tree olejem, popřípadě Alpou a umyjte si ruce. Nikdy nepoužívejte nehty, ale pouze prsty. Také ručník na obličej si měňte co nejčastěji (nejlépe každý den), bakterie se jím mohou snadno přenášet.

Alternativní metody proti akné

  • Vyzkoušejte zubní pastu. Naneste ji na postižená místa a nechte působit přes noc. V zubní pastě jsou obsaženy látky, které pomáhají léčit. Nepoužívejte ji však na otevřené ranky, pokožka by se mohla popálit. Také pěna nebo voda po holení pomáhá pupínky vysoušet.
  • Na akné působí také rozmačkaný česnek, který necháte přes noc působit.
  • Namíchejte speciální pastu z kvasnic a oleje z čajovníku a přes noc nechte působit
  • Přiložte na pupínek vatu s teplou slanou vodou a nechte působit zhruba 3 minuty. Poté na pupínek naneste med a asi po deseti minutách smyjte
  • Příliš se neopalujte, abyste neměli moc vysušenou pokožku
  • Zkuste smíchat rozemletý aspirin s citrónovou šťávou a nechte přes noc působit
  • Dostatečně pijte, a to alespoň osm sklenic vody denně
  • Jezte vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Nejdůležitějšími prvky jsou zinek, vitamín A a E, selen a pivovarské kvasnice.

 

Máte nějakou vlastní osvědčenou metodu, jak se zbavit akné?

Autor: Magdalena Šalamounová

Komunikační technologie proti lidskosti
Infarkt u mladých lidí

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Rizika hormonální antikoncepce
Antikoncepce

Rizika hormonální antikoncepce

24.05.2012

Během posledních padesáti let došlo k masivnímu nárůstu žen užívajících hormonální antikoncepci. Ta dnes hraje obrovskou roli v moderním životním stylu a při plánování rodičovství. ...