zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Mořské řasy jsou v kosmetice stále oblíbenější pro hydrataci i regeneraci

Pavlína Klaudová
25.10.2023

Mořské řasy jsou oblíbenou pochoutkou. Jsou velmi oblíbené v kuchyni, jako doplněk stravy, ale také v pleťové i tělové péči. K dokonalosti vyladěné přírodní kosmetické produkty tak pomáhají získat všechny výhody wellness pobytů v pohodlí vašeho domova.

Mořské řasy jsou zdrojem vitality pro vaši pokožku

Pokožka potřebuje dobrou výživu, kterou jí kromě vhodně zvolené olejové péče dodáte rovněž, pokud si dáte mořské řasy. Můžete je užívat jako doplněk stravy nebo je přidat do DIY kosmetiky, případně bez strachu z experimentování sáhnout po takové, která je již připravená. Řasy jsou totiž pro vaši pokožku zajímavé z několika důvodů. Fungují jako zásobárna minerálních látek – zejména jódu, fosforu, draslíku, hořčíku, železa, fluoru a vápníku.

Obsahují rovněž řadu látek, díky nimž mají antibakteriální a antivirové vlastnosti. Jsou bohaté i na sacharidy, které mají schopnost udržet vyrovnanou hydrataci pleti. Pronikají do buněk kožní vrstvy epidermis, kde zadržují vodu a jsou ideální pro celkové zvlhčení pokožky. Díky antioxidačním schopnostem pomáhají chránit kožní buňky před útoky volných radikálů, které narušují pružnost pokožky degradací kožních buněk a tím pádem otevírají bránu vzniku vrásek.

V kosmetice se používají tři hlavní druhy řas:

  • Zelené, které poskytují výživu, regulují zánět, dodávají pokožce hořčík a fungují jako mírná ochrana před škodlivými účinky UV záření.
  • Červené řasy jsou ideální pro udržení vyrovnané pleťové hydratace, mají výborné anti-agingové účinky, dodají pleti potřebné minerály. Typicky se používají v zeštíhlující kosmetice.
  • Hnědé mořské řasy zabraňují ztrátě vody z pokožky, jsou efektivní v boji proti vráskám, mají antioxidační a detoxikační schopnosti.

Výzkum fandí řasám jako prostředku pleťové péče

Mořská voda je svým složením podobná naší krevní plazmě. To byl jeden z důvodů, který vedl vědce, zajímající se o využití mořských řas jako kosmetického prostředku k jejich většímu studiu. Biologické struktury mořských řas a pokožky mají mnohé styčné body, proto je dokážou po přijetí v kosmetickém ošetření kožní vrstvy poměrně dobře využívat.

Výhodou mořských řas je, že dokáží přežít ve velmi extrémních podmínkách. Přizpůsobí se teplu, větru, tlaku, oxidaci a denně bojují s otřesy. Díky této velké odolnosti jsou schopny účinně chránit také vaši pokožku. Produkují sekundární metabolity, vykazující výborné hydratační, ochranné, zklidňující a výživné schopnosti. Kosmetika s mořskými řasami je skvěle snášená všemi typy pokožky. Kromě toho, že jsou silnými kosmetickými prostředky v rámci pleťové a tělové péče, fungují v produktech i jako fixátory nebo zahušťovadla pro lepší celkovou funkčnost výrobku. Jsou výborné také pro detoxikaci pleti.

Najdete je běžně v maskách, peelingu, gelech, mýdlech. Nejčastěji se setkáte s těmito:

  • Ulva lactuca (mořský salát) je zelená řasa, která je používaná převážně pro skvělé hydratační vlastnosti a bohatost hořčíku. 
  • Červená řasa Chondrus crispus, známá pod názvem irský mech, tvoří přirozenou ochranu pokožky díky své schopnosti tvořit sliz, kvůli ní se používá i místo želatiny. 
  • Hnědé řasy Laminaria digita, Fucus spiralis a Himanthalia elongata mají v kosmetice roli hydratační, protivráskovou a detoxikační.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govwebmd.com

Autor: Pavlína Klaudová

Vši – nejúčinnější způsoby, jak se jich zbavit
Dbejte na složení školních pomůcek pro děti a myslete na jejich zdraví

Další články