zdroj: pexels.com
Komerční prezentace
Nemoci a léčba

Na říznutí jsou nejlepší náplasťové stehy. Jak je používat?

Zdravě.cz
05.10.2023

Každému se i přes veškerou opatrnost někdy stane, že se řízne. Může jít o drobnou nehodu v kuchyni, při zahradních pracích nebo třeba při sportu. Skvělou zdravotnickou pomůckou, se kterou lze menší řezné rány ošetřit, jsou náplasťové stehy. Jak je používat?

Nejprve si musíte dezinfikovat ruce

Je-li to možné, úplně první věcí, kterou byste měli udělat, než vůbec ránu začnete ošetřovat, je dezinfekce rukou. Platí to jak v případě, kdy si svépomocí ošetřujete svou vlastní ránu, tak v případech, kdy poskytujete pomoc jiné osobě.

Díky tomu výrazně snížíte riziko, že do rány budou zavlečeny bakterie, které by mohly zkomplikovat hojení. Mnohé řezné rány se totiž mohou zahojit velice rychle, aniž by na daném místě zůstala nevzhledná jizva.

Zastavte krvácení a očistěte ránu

Nemá smysl do rány cokoliv lepit, pokud ještě krvácí. Náplasťové stehy by v takovém případě nedržely, jak mají, a rána by měla tendenci se znovu otevírat.

Pokud rána silně krvácí, nejprve ji zkuste stlačit sterilním obvazem či gázou. Pomoci může i zvednutí končetiny nad úroveň srdce nebo stisknutí tlakového bodu. V případě větších ran lze končetinu dočasně zaškrtit.

Když krvácení ustane, můžete okolí rány opatrně očistit – stačit bude obvaz namočený do vody. Chybu neuděláte ani vydezinfikováním okolí rány.

Ránu samotnou zpravidla vodou ani dezinfekcí nečistíme, mohli byste obnovit krvácení nebo ránu podráždit. Výjimkou mohou být případy, kdy byla rána způsobena silně znečištěným předmětem (například rezavým drátem) nebo když máte z nějakého důvodu podezření na zavlečení velkého množství bakterií do rány.

Zvolte vhodné náplasťové stehy

Náplasťové stehy se vyrábí v různých velikostech a je vhodné mít doma v lékárničce hned několik typů. Je-li to i váš případ, vyberte nejprve vhodné stehy. Případně je možné konce stehů zastřihnout nůžkami.

Ránu stáhněte k sobě a stehy postupně aplikujte. Je samozřejmě lepší, pokud ošetření provádí další osoba. Ideální je, pokud jedna osoba stáhne ránu a druhá aplikuje stehy. To ale neznamená, že byste aplikaci nezvládli svépomocí – zejména pokud na ránu můžete dosáhnout oběma rukama.

Ránu převažte a kontrolujte

Minimálně v počátku je vhodné ránu ochránit ještě převazem pomocí sterilního obvazu. Ránu ochráníte před bakteriemi a nečistotami, snížíte i riziko nechtěného stržení stehů.

Obvazy ale pravidelně sundávejte, aby rána mohla dýchat. Kontrolujte stav stehů a průběh hojení. V případě potřeby stehy či obvazy vyměňte za nové. U většiny ran bude stehy možné trvale odstranit po jednom až dvou týdnech.

Autor: Zdravě.cz

Připravte pleť na podzimní období. Doplňky stravy na podporu imunity pleti
10 příčin, proč otékají nohy & 10 řešení, jak si s otoky poradit

Další články