Plavání a potápění

Mokré plavky mohou způsobit nepříjemné problémy

Šárka Balcarová
29.06.2010

Příjemné osvěžení ve vodních nádržích, řekách či bazénech v době nastupujících letních tropů s sebou bohužel někdy přináší i nečekané problémy, které může způsobit delší pobyt v mokrých plavkách. Vlhké plavky ponechané delší dobu na našem těle nemusí způsobit pouze běžné prostydnutí, podporují také vznik kvasinkových onemocnění . Přirozené poševní prostředí je křehké, a pokud je narušeno, dochází k přemnožení kvasinek a mykotickému zánětu.

Kvasinkové onemocnění patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Projevuje se svěděním, pálením a také výtokem. Obvykle se přidává zarudnutí zevních rodidel, případně bolesti při močení a při pohlavním styku. Poševní výtok bývá hustý, bílý a typicky tvarohovitý.

Pochva je normálně osídlena bakteriemi, mezi něž patří i kvasinka rodu Candida. Ta se za určitých okolností může pomnožit a způsobit onemocnění, které se podle ní nazývá kandidóza. Nejčastěji k tomu dochází při oslabení organismu - při léčbě antibiotiky, v těhotenství a při nachlazení.

Příčiny rozmnožení kvasinky Candida

  • těsné oblečení
  • prádlo z umělých materiálů
  • vlhko v oblasti pohlavních orgánů
  • tření v rozkroku například při turistice či sportování
  • horké koupele
  • parfémované menstruační či vložky
  • barevný a navoněný toaletní papír
  • špatně vymáchané prádlo
  • koupání ve špinavé vodě

Potíže mohou vyvolat také mokré plavky, které způsobí podchlazení pánve. To sníží její prokrvení a imunitní systém pak nedokáže v pochvě udržet rovnováhu baktérií. Velká část žen těmito potížemi trpí opakovaně, v takovém případě je dobré mít u sebe první pomoc. Nejúčinnější jsou přípravky, které vám předepíše váš gynekolog. Jsou to většinou vaginální čípky či krém. V lékárnách jsou také k dispozici různé volně prodejné preparáty. Buď ničí přemnožené bakterie nebo kvasinky, či pomáhají obnovit kyselé poševní prostředí. Na trhu je i přípravek, který tyto účinky kombinuje. Existují buď ve formě bobulí, krémů nebo jde o preparáty určené k výplachům.

Pokud je v pochvě ale skutečně zánět, což se obvykle projeví horšími potížemi a také tím, že po použití volně prodejných preparátů problémy neustupují, musí lékař předepsat antibiotikum nebo antimykotikum a výplach pak slouží jen jako podpora léčby.

Nechcete-li dát kvasinkám šanci, ihned po koupání se převlečte do suchého oblečení. Léto je opravdu obdobím zvýšeného rizika poševních infekcí. Mokré plavky, neprodyšné spodní prádlo, upnuté džíny, nadbytečná konzumace nanuků a zmrzlin, koupání ve špinavé vodě, to všechno je živná půda pro rozmnožení kvasinek v našich intimních oblastech.

A co dělat, když vás kvasinková infekce zaskočí daleko od domova, bez léčivých přípravků v kabelce, bez možnosti návštěvy doktora? Kupte si bílý jogurt s živou kulturou a ten aplikujte přímo do pochvy. Tento recept je velmi starý, ale dodnes ženskými lékaři uznávaný.

 

Máte zkušenost s kvasinkovým onemocněním. Který přípravek vám nejlíp pomáhá. Myslíte, že stačí ty volně prodejné?

Autor: Šárka Balcarová

Mezinárodní den boje proti drogám
Kdy je voda ke koupání nebezpečná?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...