Pleť

Péče o pleť v zimě

Michaela Holá
17.02.2009

Každé roční období má svá specifika a tomu bychom měli přizpůsobit i momentální péči o pleť. Přestože někdo zimu vyloženě miluje, již jen málokdo by mohl být spokojený s účinky tohoto ročního období na svou pleť. Mezi partie, které změny teploty vnímají nejcitlivěji, patří bezpochyby obličej a ruce.

Přechody z mrazu do vyhřáté místnosti na pleť nepůsobí nejlépe, a tedy její celkový vzhled pak nemusí být zrovna ideální. Je tedy na nás, abychom se snažili nepříjemné účinky zimy na pleť co nejvhodněji minimalizovat.

Jistě sami na sobě dokážete pozorovat změny, které pleť během zimy prodělává. Konkrétně může dojít k přesušování pleti, což můžete pozorovat odlupováním svrchní vrstvičky, pleť nemusí být rovnoměrně zbarvená a lze na ní vidět červené skvrny.

Co tedy můžeme pro svou pleť udělat?

 • V létě užívané nemastící přípravky můžete vyměnit za mastnější krémy. Vhodné je zvolit péči přímo určenou pro zimní období, která obsahuje též UV filtr. Samozřejmě je dobré řídit se dle typu vaší pleti. Pokud ji máte sušší, krémy určené pro mastnou pleť nebudou dobrou volbou. Krém aplikuje nejen na tvář, ale také na krk a dekolt.
 • Nepoužívejte pleťové vody s alkoholem, aby nedošlo k dalšímu vysušení pleti.
 • Neopomeňte se večer odlíčit. Můžete k tomu využít odličovací mléko či pěnu.
 • Věnujte své pleti i odbornou kosmetickou péči. Při návštěvě kosmetičky můžete kromě péče navíc získat i další cenné rady a doporučení.
 • Pokud trávíte zimu na horách, nezapomeňte se ochránit před účinky sluníčka. K tomu jsou určené krémy s UV faktorem, vaše oči ocení sluneční brýle.
 • Najděte si vhodný krém k ošetření očních partií. Ty jsou velmi citlivé, a proto si vyžadují zvláštní pozornost.
 • Ruce krémujte taktéž častěji. Neopomeňte skutečnost, že je to tak často na odiv vystavovaná část těla, která nám též zprostředkovává kontakt s okolím. Vzhled rukou o nás tedy mnohé prozrazuje a není nejlepší vizitkou suchá a popraskaná kůže.
 • Při výběru přípravků buďte obezřetní. Radši než dle reklamních triků pečlivě uvažte, co se vám skutečně hodí a co konkrétně vaše pleť potřebuje. Můžete vyzkoušet též přípravky založené na přírodní bázi. V nich bývá často užíváno účinku bambuckého a avokádového másla.
 • Nezapomeňte na ochranu rtů, aby nedošlo k jejich popraskání. Několikrát denně používejte balzám na rty, který noste stále při sobě. Abyste péči o rty nezanedbali, je dobré dát si jej někam, kde jej máte často na očích - např. k blízkosti mobilu či peněženky. Pokud chcete vyzkoušet domácí recept na popraskané rty s výrazným léčebným účinkem, na chvíli rty potřete vrstvičkou medu. Chvilku ji nechte působit a pak odstraňte - stačí olíznout.
 • Nezbytné je dodat tělu tolik potřebné vitamíny. Dbejte tedy na jejich přísun jak ve stravě, tak můžete zvolit i doplňky prodávané v lékárnách. V tomto období jsou potřeba zejména vitamíny A, C a E.
 • Nezapomeňte dodržovat pitný režim a pravidelně dodávejte tělu tekutiny. Omezte přísun alkoholu či přílišné pití kávy.
 • Pro svou duševní pohodu si dopřejte relaxaci a věnujte se všemu, co vás baví. Tak žádný zimní splín nebude mít nejmenší šanci.
 • Účinky zimy mohou být patrné i na pokožce ostatních částí těla. Pokud jim hodláte dopřát co nejlepší péči, jejímu zvláčnění můžete přispět pomocí dětských olejíčků či mastnějších krémů.

Máte nějaké doporučení Vy?

 

Autor: Michaela Holá

Betablokátory - Seriál o nemocích a lécích 1. díl
Stres v našem životě - 1.díl

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...