Vyšetření a léky

Betablokátory - Seriál o nemocích a lécích 1. díl

Petr Zimola
10.03.2009

Betablokátory nebo také betalytika jsou léky užívané k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečních problémů. Zabraňují negativním účinkům, které vytváří stresové hormony na srdce. Dále snižují tepovou frekvenci a také mohou být užívané jakou účinná prevence migrén u lidí, kteří na migrény trpí.

Betablokátory se často využívají k léčbě vysokého krevního tlaku nebo nepravidelného srdečního rytmu. Tyto léky mohou být rovněž užívány k léčbě městnavého selhání srdce. U lidí, kteří již prodělali nějaké srdeční selhání, redukují riziko vzniku dalšího.

Vedlejší účinky

U většiny lidí, užívajících betablokátory, léčba probíhá bez vedlejších účinků. Ale jelikož betablokátory zpomalují srdeční rytmus, mohou vyvolávat pocit únavy. Pokud je užíváte, možná si všimnete, že už nemůžete být tak fyzicky aktivní jako předtím. Například při náročnější chůzi do schodů, je mnohem lehčí se zadýchat. Někteří muži mou mít také problémy s erekcí.

Na začátku užívání mohou betablokátory vyvolávat závratě, zmámenost či lehkomyslnost. Jelikož tyto stavy mohou být při určitých činnostech nebezpečné, je vhodné se například v této době vyhnout řízení auta. Závratě většinou po několika dnech užívaní vymizí. Jestliže u vás tyto stavy ani po několika dnech nezmizí, je vhodné o tom informovat vašeho lékaře.

Při užívaní beta blokátorů zajděte k lékaři jestliže:

  • jste zneznámých důvodů najednou přibrali na váze
  • máte otoky rukou, nohou či chodidel

Pokud máte problémy s dýcháním, nízký puls (méně jak 50 tepů za minutu) nebo pociťujete bolest na hrudi, lékaře vyhledejte okamžitě.

Dají se beta blokátory užívat při cukrovce?

Ano, dají. Ale mohou skrývat některé varovné příznaky nízké hladiny cukru v krvi. Například se jako reakce na nízkou hodnotu cukru nezrychlí srdeční puls. Při užívání beta blokátorů při cukrovce je nutné hladinu cukru v krvi pečlivě sledovat. Pokud budete mít nízký cukr často, je možné že vám bude váš lékař chtít upravit dávkování léků na cukrovku.

Lze beta blokátory užívat při astmatu nebo chronickém plicním onemocnění?

Beta blokátory nejsou obvykle užívány lidmi trpícími astmatem, jelikož ho mohou zhoršit či dokonce způsobit astmatický záchvat.

Beta blokátory někdy mohou užívat lidé s chronickým plicním onemocněním jako je emfyzém (rozedma plic) nebo bronchitidou. V tomto případě je, ale důležité nepodceňovat jakékoliv problémy s dýcháním a v případě nutnosti vyhledat lékařskou pomoc.

Co při současném užívání dalších léků?

Váš lékař by měl vědět o veškerých lécích, které užíváte. A to i těch bez předpisu, jelikož v některých případech, by následky současného užívání beta blokátorů a jiných medikamentů mohli být velmi vážné.

Co dělat, když omylem vynecháte dávku?

Betablokátory se obvykle užívají jednou až dvakrát denně, a to přesně tak jak stanoví lékař. Pokud si zapomenete vzít dávku a neuplynulo od té doby více jak pár hodin, můžete si ji ještě dodatečně vzít. Ale jestli je tomu více jak 4 až 6 hodin, dávku si již neberte a vyčkejte až na další pravidelnou dobu užívání. V případě vynechání, dávku nezdvojujte!

Pozor, alkohol spolu s betablokátory může kriticky snížit krevní tlak!

Pečlivě čtěte příbalový leták, v případě nejasností se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka!

Autor: Petr Zimola

Jak vyřešit chrápání
Péče o pleť v zimě

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...