Stres

Stres v našem životě - 1.díl

Tereza Keilová
23.02.2009

Stres je běžná psychická a fyzická reakce na určité zážitky v našem životě. Vaše tělo má v sobě pevně uloženo jak reagovat na stres. Používá způsob, který byl původně určen k ochraně v případě ohrožení predátory a agresory.

V dnešní době se na nás hrne mnoho požadavků ze všech stran. Musíme zvládat obrovské pracovní zatížení, mnozí z nás na sobě nosí břímě hypoték, stále častěji péčujeme o velmi nemocné stárnoucí rodiče. Bojíme se o své děti, o svou budoucnost a občas stačí jen to, co se děje po ránu na silnici. Říkáte si jestli to všechno zvládnete, a já se nedivím, tuhle otázku si pokládá skoro každý. Dejte však pozor, jednou se může stát, že vás stres plně ochromí.

Pokud je vaše tělo a mysl neustále“ na hraně“ kvůli nadměrnému stresu, můžete čelit vážným zdravotním problémům.
Je to tím, že tělo má přirozený alarm a ten je stále v poloze – připraven.
Když narazíte na ohrožení – náhle na vás zaštěká velký pes - váš hypotalamu spustí poplašným systémem v těle. Prostřednictvím nervových a hormonálních signálů vyzve vaše nadledvinky, které se nachází na vrcholu vašich ledvin, aby uvolnily příval hormonů - adrenalinu a kortizolu.

 • Adrenalin - zvyšuje srdeční frekvenci, krevní tlak a dodávky energie.
 • Kortizol - primární hormon stresu, zvyšuje cukr (glukózu) v krvi. Zvýšeným přísunem glukózy zrychluje práci mozku a zvyšuje také dostupnost látek k opravám tkání.
 • Kortizol také omezení funkce, které jsou pro ohrožující situaci nedůležité nebo škodlivé. To ovlivní imunitní systém a odpovědí je potlačení zažívacího a reprodukčního systému.


Tento komplex přírodních alarmů také komunikuje s oblastí mozku, která reguluje náladu, motivaci a strach.
Po stresové situaci obvykle organizmus zahájí samoregulaci. Sniží se hladina hormonů a to umožňuje tělu návrat do normálního stavu. Jak poklesne hladina adrenalinu a kortizolu, vaše tepová frekvence a krevní tlak se vrátí do normální úrovně a také další systémy obnoví svou pravidelnou činnost.

Pokud je stres ve vašem životě stále přítomen, takže jste stále napjatí, nervózní nebo pořád ve střehu. Čím méně máte kontrolu nad situacemi přinášejícími stres, nad nejistotou, tím větší pravděpodobnost zdravotních komplikací.
Při dlouhodobě zvýšené hladině kortizolu a dalších stresových hormonů mohou být narušeny téměř všechny vaše tělesné procesy.
To přináší zvýšené riziko vzniku mnoha zdravotních komplikací, včetně:

 • Srdečních chorob
 • Trávicích potíží
 • Deprese a úzkostných stavů
 • Obezity, poruch příjmu potravy
 • Problémy s otěhotněním, problémy v těhotenství
 • Zhoršení paměti
 • Kožních onemocnění, jako je ekzém, alergie
 • a mnoho dalších…


To je důvod, proč je tak důležité naučit se zdravým způsobem vyrovnat se se stresem ve svém životě.

Vaše reakce na potenciálně stresující události se odlišují od reakce jiného člověka. Jak reagujete na stres ve vašem životě ovlivňují různé faktory jako:

 • Genetika - geny, které regulují stresové reakce vykazují rozdíly u různých lidí. Takže záleží také na genové výbavě od rodičů.
 • Životní zážitky - lidé, kteří byli jako děti vystaveni mimořádně stresujícím událostem, jako je například zanedbávání či zneužívání, mají tendenci být v dospělosti velmi citliví na stres.

Stresující události jsou součástí života. Aby stres nepřevzal kontrolu nad naším životem je možné podniknout různé kroky.
Ale o tom si povíme něco víc v dalším díle našeho seriálu.

Autor: Tereza Keilová

Péče o pleť v zimě
Může snídání ovlivnit pohlaví dítěte?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...