Pleť

Pleťový olej místo krému

Magdalena Šalamounová
16.09.2011

Používáte každý den krém na obličej a stále je vaše pleť suchá, mastná, nesjednocená a už nevíte, jakou kosmetiku použít? Zkuste přírodní pleťové olejíčky.

Olejíčků je celá řada, každý se hodí na jiný druh pleti, ale obecně jsou s nimi ženy velmi spokojené. Pleť po nich bývá krásně hladká a jemná, olejíčky blahodárně působí na akné, zanícenou a podrážděnou pleť, podporují biologické procesy pleti, a pleť tak omlazují a hydratují a poskytují také vyživu vitamíny a mineráními látkami. Zkuste své pleti také dopřát olejový zábal a uvidíte, zda budou olejíčky pro vaši pleť tím pravým.

Účinky pleťových olejů

Přírodní pleťové oleje mají řadu účinků, které působí blahodárně na naši pokožku. Mezi jinými účinky například zpomalují proces tvorby vrásek, zvyšují schopnost regenerace, hydratují a vyživují pleť a chrání ji před vlivy vnějšího prostředí, nejsou parfémované a můžete je použít na jakýkoli typ pleti včetně pleti velmi citlivé a problematické. Navíc stačí jen pár kapek, velmi dobře se vstřebávají a nezanechávají pocit mastnoty.

Použití pleťových olejů

Pleťový olej se nejčastěji používá na noc, kdy se může co nejdéle vstřebávat do pokožky. Nejvhodnější je před aplikací olejíčku pleť řádně vyčistit nejprve pleťovým mlékem, poté jí dodat vlhkost pleťovou vodou a nakonec nanést olejíček. Samozřejmě lze olejíček nanášet i na pleť suchou, ale lépe se vstřebá do pokožky mírně vlhké.

Oleje pro jednotlivé typy pleti

Normální pleť: hroznový, jojobový, makadamiový, pupalkový, sezamový, šípkový

Suchá pleť: avokádový, mandlový, konopný, olivový, z pšeničných klíčků, sójový

Mastná a smíšená pleť: meduňkový, brutnákový, hroznový, jojobový, makadamový, pupalkový

Problematická pleť: avokádový, brutnákový, jojobový, z kukuřičných klíčků, mandlový, šípkový, sójový, levandulový

Citlivá pleť: brutnákový, mandlový, meruňkový, růžový, heřmánkový

Druhy pleťových olejů

Meruňkový olej: není dráždivý, tlumí projevy ekzémů a akné, regeneruje, vyživuje a čistí pokožku.

Heřmánkový olej: má protizánětlivé a zklidňující účinky, působí také protialergicky, proti akné a mírně vysušuje.

Sójový olej: má změkčující a zvláčňující účinky, navrací pleti pružnost a zabraňuje jejímu dalšímu vysychání.

Levandulový olej: má protizánětlivé a desinfekční účinky, pomáhá pleť regenerovat.

Meduňkový olej: pomáhá obnovit přirozenou rovnováhu zejména mastné pleti. Mírně tonizuje, na pleť působí velmi svěže, urychluje i hojení oparů.

Brutnákový olej: má hojivé a regenerační účinky, je vhodný na popáleniny a záněty pokožky.

Hroznový olej: používá se zvláště pro své zvláčňující vlastnosti, dobře zadržuje vlhkost a tím přispívá nepříklad ke zpomalení stárnutí pokožky.

Avokádový olej: obnovuje elasticitu pokožky, zvláčňuje, vyhlazuje a zbavuje pleť vrásek. Urychluje hojení a regeneraci, změkčuje ztvrdlou kůži.

Mandlový olej: používá se zejména na stárnoucí a suchou kůži a při svědění a praskání pokožky, je také vhodný po opalování.

Konopný olej: účinně pomáhá při ekzémech, lupence, svědivé a problematické pokožce, pleť hydratuje a regeneruje.

Olivový olej: má příznivý vliv na regeneraci pokožky - urychluje léčéní ran a popálenin, změkčuje jizvy, tlumí svědění a zabraňuje stárnutí pokožky.

Olej z pšeničných klíčků: revitalizuje a zjemňuje suchou a unavenou pleť.

Sójový olej: má zvláčňující účinky, je vhodný pro suchou pokožku, zabraňuje jejímu dalšímu vysychání a posiluje její obranyschopnost.

Avokádový olej: obnovuje elasticitu pokožky, zvláčňuje, vyhlazuje a zbavuje pleť vrásek. Také urychluje hojení a regeneraci a změkčuje ztvrdlou kůži.

Jojobový olej: hydratuje, vyživuje, zvyšuje elasticitu pokožky, hojí a regeneruje. Vyhlazuje vrásky, tlumí projevy stárnutí pokožky.

Makadamiový olej: působí silně antioxidačně, má na pokožku výrazný vyhlazující efekt.

Pupalkový olej: regeneruje popálenou a zanícenou kůži, pomáhá hojení ranek způsobených kožními onemocněními.

Sezamový olej: otevírá póry, čistí je a váže na sebe toxiny a těžké kovy, zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky.

Šípkový olej: působí protizánětlivě a regeneračně, účinně hydratuje a zvyšuje elasticitu pokožky.

Autor: Magdalena Šalamounová

Dukanova dieta
Zdravé obouvání dětí

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Dukanova dieta
Redukční dieta

Dukanova dieta

Jednou z nejnovějších „zaručených“ diet, které se v Čechách objevily v poslední době, je Dukanova dieta. Jejím autorem je francouzský lékař Pierre Dukan. Ve Francii se tato metoda ...

Hemofilie - onemocnění krve
Hemofilie

Hemofilie - onemocnění krve

Hemofilie je označení pro celou skupinu geneticky podmíněných chorob, které se projevují poruchou krevní srážlivosti neboli zvýšenou krvácivostí.