Oblečení a boty

Zdravé obouvání dětí

Milena Mocková
14.09.2011

Ze všech stran slyšíme, abychom nešetřili na obuvi pro naše děti. Dnešní trh nabízí rozmanitou škálu dětské obuvi. Jaká jsou kritéria pro výběr správné dětské obuvi?

Dětská noha roste velmi rychle a to zejména do 5. roku věku. Mění se do šířky, délky a růst přitom neprobíhá plynule a souměrně. Tomuto faktu, je třeba přizpůsobit častější kontroly obuvi.

Příliš krátká obuv deformuje prsty, příliš dlouhá obuv způsobuje zakopávání, příliš široká obuv nedrží nohu na správném místě a noha v botě klouže. Úzká obuv má za následek otlaky a deformace nohy.

Jak nakupovat boty pro děti

Při výběru obuvi musíme zohlednit několik kritérii pro správnou volbu:

Velikost obuvi

Správně zvolená velikost je klíčem k úspěchu. Boty je vždy nutné zkoušet obě a dítě v nich nechat projít. Chodidlo měříme zásadně vždy ve stoje, v zátěži. Délku obuvi měříme podle stélky, nikoli podle délky podrážky.

Hmotnost obuvi

Bota by měla být v rámci možností co nejlehčí.

Materiál svršku

Všeobecně jsou nejvhodnější přírodní materiály (kůže, textil) nebo Goretex pro zimní či trekovou obuv. Ideální materiál je přírodní useň, která je měkká, prodyšná, absorbuje vlhkost, ale přirozeně se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy.

Umělé materiály, jako je např. koženka, naprosto postrádají tyto vlastnosti. Navíc se jedná o neprodyšné materiály, které mohou způsobit vznik plísní, bradavic a dalších.

Materiál stélky

Nejvíce potící částí nohy je ploska. Zde je třeba, aby stélka byla vyrobena z přírodního a savého materiálu. Měla by být zároveň měkká a vyrobená tak, aby se jednotlivé vrstvy neoddělovaly.

Ortopedické tvarování pro podporu klenby u nejmenších je nevhodné. Malé děti mají v klenbě ochranný tukový polštář, který mizí ve věku 3 až 4 let.

Opatek a tvar boty

Noha musí být v botě pevně fixovaná, aby nedocházelo k bočnímu pohybu paty, tuto funkci zajišťuje opatek, který je ukryt mezi podšívkou a vnitřní čásí boty. Aby pata byla v botě správně postavená, opatek musí být dlouhý, pevný a správně tvarovaný.

Dětem do 4 let bychom měli kupovat obuv výhradně kotníčkovou (týká se i přezůvek, sandálů), abychom předešli vzniku deformit (vbočení pat, plochonoží).

Podešev

Nejdůležitější je ohebnost podešve. Hodně tuhá podešev neumožňuje kontakt nohy s podložkou, a to má za následek šourání a nezvedání paty.

Další funkcí podešve je tlumení. Chozením po asfaltu, betonu, dlažbě, parketách atd. je noha zatěžována. Nárazy se dále přenášejí na klouby a kosti. Vhodnými materiály pro podešev je polyuretan – PUR, termoplastický elastomer – TPE, pryž.

Střih svršku

Dobře zvolený střih svršku a upevnění (šněrování, suchý zip, přezky, pásky) umožňuje dobrou fixaci nohy a drží ji pevně v botě. Špička dětské boty by měla být kulatá a dostatečně široká, aby byl možný volný pohyb prstů.

Velice nevhodná pro dětskou obuv je špička úzká a špičatá, která má za následek deformaci prstů. Dobré je také zkontrolovat upevnění jazyka (švy), aby nezpůsoboval otlaky.

Dětská obuv by tedy měla být vždy s pevným opatkem a vyrobena z přírodních materiálů, podešev by měla být ohebná a přitom dostatečně silná.

 

Podle čeho vybíráte a nakupujete boty pro děti?

Autor: Milena Mocková

Pleťový olej místo krému
Vady řeči

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Dukanova dieta
Redukční dieta

Dukanova dieta

Jednou z nejnovějších „zaručených“ diet, které se v Čechách objevily v poslední době, je Dukanova dieta. Jejím autorem je francouzský lékař Pierre Dukan. Ve Francii se tato metoda ...