Redukční dieta

Dukanova dieta

Monika Marušiaková
13.09.2011

Jednou z nejnovějších „zaručených“ diet, které se v Čechách objevily v poslední době, je Dukanova dieta. Jejím autorem je francouzský lékař Pierre Dukan. Ve Francii se tato metoda stala hitem už před lety v době vydání knihy Neumím zhubnout. Údajně díky ní snížilo svou hmotnost už mnoho lidí.

Dukanova dieta navíc slibuje při dodržování daných pravidel nejen váhový úbytek, ale i udržení nové váhy.

Dieta je založena na převážné konzumaci bílkovin a omezování sacharidů.

Pravidla Dukanovy diety

Dieta se skládá ze čtyř fází:

  • 1. fáze – útočná
  • 2. fáze – rovnoměrná ztráta
  • 3. fáze – upevňující
  • 4. fáze – definitivní stabilizace

Pro všechny fáze platí dodržování pitného režimu, což znamená vypití minimálně 1,5 litru tekutin denně.

Jíst lze tak často, jak máme chuť, ale pouze potraviny povolené pro jednotlivé fáze. Tyto potraviny můžeme mezi sebou kombinovat. Cukr nahradíme sladidlem, omezíme sacharidy a sůl na minimum. Jídlo se doporučuje zapíjet.

1. fáze diety

Tuto fázi můžeme dodržovat jeden až deset dní a tento limit by neměl být překročen. Záleží na tom, kolik kilogramů potřebujeme zhubnout. Chceme-li zhubnout méně než 5 kg, stačí ji dodržovat dva dny, u 20 kg je třeba alespoň týden.

Povoleny jsou pouze bílkoviny – libové maso (drůbež, telecí, hovězí a ryby s minimálním obsahem tuku) vařené ve vodě, pečené nebo grilované. V žádném případě nesmí být smažené.

Dále je možné konzumovat vejce, preferují se vaječné bílky bez omezení, celá vejce i se žloutkem jsou omezena na čtyři kusy týdně. Povoleny jsou také nízkotučné mléčné výrobky – mléko, tvaroh, jogurt. Nízkotučné výrobky smějí obsahovat pouze 4 až 6 % tuku.

Od prvního dne je třeba dodržovat pitný režim.

Při delším dodržování režimu 1. fáze (déle než pět dní) musíme doplňovat do organismu vitamíny, proto jsou doporučovány multivitaminové tablety.

Povolenými nápoji jsou káva, čaj, bylinkové čaje.

Pokrmy lze dochucovat bylinkami, kořením, solí, hořčicí.

2. fáze Dukanovy diety

Potraviny jsou stejné jako u první fáze.

V omezeném množství můžeme použít k zahuštění pokrmu kukuřičný škrob.

V této fázi si můžeme přidat jakoukoli zeleninu kromě avokada, brambor, čočky, fazolí, hrachu, kukuřice, hrášku. K přípustným druhům patří červená řepa a mrkev.

Nepovolená potravina je rýže.

3. fáze diety

Konzumujeme potraviny první a druhé fáze.

Povolená je jedna porce ovoce denně (kromě hroznového vína, banánů, třešní a sušeného ovoce) a dva krajíce celozrnného chleba. Dále si můžeme přidat 40g sýru, samozřejmě nízkotučného.

Brambory a rýži zařazujeme do jídelníčku pouze příležitostně.

V této fázi si můžeme dopřát dva slavnostní pokrmy za týden, tzv. královskou hostinu. Důležité je, že jídla jíme za sebou – předkrm, hlavní chod, dezert a víno, tedy bez delší pauzy. Mezi „hostinami“ ale musí být alespoň jeden den dietní.

Povinně musíme dodržovat jeden den v týdnu přísnou proteinovou dietu (mléčné výrobky, maso, drůbež, uzeniny, ryby).

4. fáze Dukanovy diety

Během šesti dnů v týdnu se stravujeme podle návyků, které jsme si vytvořili po dobu dodržování diety. Jeden den, nejlépe ve čtvrtek, dodržujeme čistě bílkovinnou stravu. Tento systém je třeba dodržovat už napořád, stejně jako to, že každý den musíme sníst tři lžíce ovesných otrub.

Dukanova dieta je další typ diety, která potvrzuje moderní dietologické poznatky, že nejíst není správný přístup ke snižování hmotnosti.

Záleží jenom na nás, jaký jídelníček si zvolíme, a také na naší pevné vůli.

Autor: Monika Marušiaková

Hemofilie - onemocnění krve
Pleťový olej místo krému

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Mandaly – síla, která se těžko vysvětluje
Rozvoj osobnosti

Mandaly – síla, která se těžko vysvětluje

10.09.2011

Mandaly jsou v podstatě spojení kruhu a čtverce, přičemž kruh symbolizuje nebe, tedy něco posvátného, a čtverec naši vnitřní sílu. V původním významu je mandala diagram ve tvaru kr ...