Civilizační choroby

Civilizační choroby

Anna Makarová
29.11.2010

Civilizační choroby je souhrnný název nemocí, na jejichž vzniku se podílí neovlivnitelné faktory, jako jsou rodinná zátěž nebo pohlaví, a faktory ovlivnitelné, které jsou způsobené moderním životním stylem, jako je nadměrná konzumace vysoce kalorických potravin, nedostatek pohybu, nekvalitní spánek, stres, alkohol, kouření a v neposlední řadě i znečištěné životní prostředí. Tyto příčiny způsobují nahromadění volných radikálů, které urychlují rozvoj mnoha nemocí.

Civilizační choroby můžeme označit za nemoci „moderní doby“, přestože mnohé jsou známy staletí. Zatímco lidé od nepaměti čelili nejrůznějším obdobím strádání, hladu a tvrdému boji o přežití, dnes nás ohrožují právě civilizační nemoci.

V rozvoji jednotlivých chorob se významně uplatňuje proces stárnutí, což je jev naprosto přirozený a nevyhnutelný, avšak díky zlepšení životních podmínek a pokroku medicíny přibývá nemocí, kterých se dávné generace „nedožily“. Přirozené stárnutí, stejně jako genetické dispozice každého z nás neovlivníme, avšak, co můžeme ovlivnit výrazně, je životní styl, jaký vedeme.

Nejčastější civilizační choroby

Cévní onemocnění

 • srdeční infarkt
 • cévní mozkové příhody
 • vysoký tlak (hypertenze)
 • ateroskleróza

Poruchy příjmu potravy

 • anorexie
 • obezita
 • bulimie

Cukrovka

Nádory

Ostatní civilizační choroby

 • psychické potíže (deprese, únavový syndrom, syndrom vyhoření)
 • alergie
 • astma
 • lupénka
 • AIDS
 • předčasné stárnutí
 • zánětlivá revmatická onemocnění kloubů
 • předčasné porody a potraty
 • některé vrozené vývojové vady nervového systému novorozenců
 • demence včetně Alzheimerovy choroby

Tento výčet chorob není konečný a s postupem času se bude rozšiřovat o další nemoci.

Příčiny civilizačních nemocí

Česká republika má světové prvenství ve výskytu nemocí srdce a cév způsobených sklerózou cév, ve výskytu koronární nemoci srdeční, infarktu myokardu. V zemích s nejnižší spotřebou živočišných potravin, resp. živočišných bílkovin, je úmrtnost na tyto nemoci desetkrát nižší. Mnohaletý světový výzkum civilizačních chorob nedávno shrnul výsledky vědeckého bádání o příčinách infarktu a ostatních srdečně cévních onemocnění se zjištěním, že mají společný původ s dalšími civilizačními chorobami. Velká skupina zdánlivě nesourodých nemocí má příčinu v nitrobuněčné metabolické poruše, při které vzniká v nadměrném množství toxická látka homocystein. Při genetické poruše některých enzymů nebo při poruše buněčného metabolismu není homocystein normálně zpracováván, hromadí se v plazmě a je vylučován močí. Zvýšená hladina homocysteinu v krvi má pro člověka stejné následky, jako otrava krve.

Prevence civilizačních chorob

Každého asi napadne, že právě jeho žádné takové onemocnění nemůže potkat. V civilizovaném světě je však pravděpodobnost, že člověk onemocní některou z civilizačních chorob, alarmující. Proto by se měl každý zamyslet nad svým životním stylem.

K prevenci civilizačních chorob nestačí jen užívat potravinové doplňky či vitamíny. Měli bychom jíst pestřejší stravu, věnovat se aspoň trochu pohybu, odpočívat, méně se stresovat, nekonzumovat nadměrně alkohol a alespoň omezit kouření, když už s ním nedokážeme přestat.  Jedině tak je možné těmto chorobám předejít a užívat si lepší a zdravější život.

 

Snažíte se svým životním stylem předcházet civilizačním chorobám?

Autor: Anna Makarová

Šetrná epilace cukrem
Mykóza nehtů - sedm omylů o nemoci

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...