zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Jóga pro děti – jak a kdy s ní začít se svými dětmi?

Veronika Tůmová
23.11.2022

Možná cvičíte jógu už nějakou dobu a chcete s ní začít i u svých dětí, možná naopak sami začínáte a říkáte si, proč nezačít objevovat její taje a blahodárné účinky společně se svými dětmi. Začít můžete takřka kdykoliv budete mít chuť. Praktikování jógy by dětem mělo přinášet především radost z pohybu. Nenásilnou a zábavnou formou se tak naučí správně a ohleduplně zacházet se svým tělem i s vlastními emocemi, což jim v životě může do budoucna mnohé usnadnit.

Při praktikování jógy se děti učí odpočívat, což je další, v dnešní době velmi zanedbávaná záležitost. Jóga jim tak pomůže k lepší koncentraci a také ke zvládání stresu. Některé prvky jógy děti zvládají už od tří let věku, ale je to hodně individuální.

Jóga pro všechny děti bez rozdílu

Jóga některé děti zklidní, jiné naopak povzbudí k větší aktivitě, zároveň však může posílit zdravé sebevědomí dítěte. Dokáže dětem pomoci lépe vnímat své tělo, naučit se respektu k sobě i k ostatním a především, nevyžaduje soutěživost, což může vyhovovat méně průbojným či introvertním typům dětí. Při správném vedení může jóga pomoci rozvíjet dětskou fantazii a budovat jejich sebedůvěru. Pro mnohé děti je jóga velkou zábavou, kterou si rychle zamilují. Velmi se osvědčila forma hry a přetrvávající motivace. Oblíbené jsou například zvířecí pozice. Je to zkrátka pásmo zábavných, protahovacích cviků, u kterých však jde i o nastolení vnitřní rovnováhy. 

Cvičení jógy pro děti a dospělé je odlišné

Jóga pro děti je pochopitelně úplně jiná než jóga pro dospělé. Dětská jóga si klade za cíl navození harmonie mezi spontánním dětským chováním, přirozeností dětského pohybu a cvičením jógových pozic či sestav. U dětí se neklade důraz na výdrž a na správné provedení dechových cvičení, cvičí se bez zadržování dechu. Cvičení by vždy mělo být přizpůsobeno věku i schopnostem dítěte. Do individuálního cvičení s konkrétním dítětem je možné zahrnout cokoli, co dítě baví a co je mu blízké, ať jsou to zvířátka, cestování, safari, západ slunce nebo svět jednorožců. Cvičební pozice si můžete s dítětem nejprve namalovat, aby jim lépe porozumělo, a teprve potom začít s jejich nácvikem.

Jak děti zaujmout, aby je cvičení bavilo?

Cvičíte jógu s dětmi? Ať už vedete skupinové cvičení, nebo cvičíte jen se svými dětmi doma, jistě víte, že děti milují interaktivní zábavu, a tak i každá lekce jógy pro ně bude určitě skvělým zážitkem, když se do ní budou moci zapojit třeba i vymýšlením nových pozic. Ty známé pak s nimi můžete různě obměňovat, nebo pro ně vymýšlet nové názvy. Rozhodně nenechte cvičení pro děti zevšednět, myslete na to, jak důležité jsou pro ně nové podněty. Zapojte však jejich fantazii, ať jde o jejich vlastní nápady, nejen o vaše. Cvičení pro děti musí být zábava, a to i pro vás jako cvičitele. Určitě se vám bude hodit umění improvizace i schopnost kreativního myšlení.

Co jóga děti naučí?

•    Lépe se soustředit
•    Respektovat se navzájem
•    Vnímat vlastní tělo a jeho potřeby
•    Nepociťovat vždy a za všech okolností potřebu soutěžit a vyhrát
•    Ovládat své emoce
•    Dojít k vnitřnímu zklidnění
•    Zvládat stres
•    Umět odpočívat a vnímat okolí
•    Upevnit sebedůvěru
•    Rozvinout a uplatnit fantazii a kreativitu v každodenním životě

Zdroj: www.jogadnes.cz, www.bezvamaminka.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Syntetické svíčky vyměňte (nejen) během adventu za přírodní, vaše zdraví vám poděkuje
Proč nejsou menstruační vložky vhodné při inkontinenci?

Další články