zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Výchova nevýchovou aneb vyměňte vynucenou autoritu za trochu porozumění

Veronika Tůmová
25.02.2024

Řešíte se svým dítětem neustále nějaké problémy? Máte pocit, že už s ním vůbec není rozumná řeč, neustále zlobí, odmlouvá, nezvládá vztek, neposlouchá nebo vám dokonce lže? Jste na pokraji sil a máte pocit, že už jste vyzkoušeli všechna doporučení, která se na vás hrnou z internetu i odjinud, ale bezvýsledně?

Zaručené návody a osvědčené rady zkušených kamarádek na vaše dítě nefungují? Možná vás to překvapí, ale je to docela pochopitelné. Každé dítě je totiž úplně jiné, je originál, a jeho chování má svoje důvody. To, co potřebujete, není další zkušenost cizích lidí, ale schopnost porozumět vlastnímu dítěti tak, abyste spolu našli úplně nové řešení.

(Ne) výchova s rozumem

Výchova dítěte je náročná záležitost, která dokáže mnohé rodiče připravit o klidný spánek. Více než spoléhat na cizí rady se však vyplatí zkusit v ní najít svou vlastní zlatou střední cestu. Moderní přístup vybízí k výchově bez nátlaku a zbytečného moralizování. Na každé dítě platí jiný metr, nejde je zařadit do tabulky a vychovávat podle jedné předlohy. Základem je pochopitelně schopnost komunikace a nevyvolávání zbytečného vypětí či dokonce konfliktů. Teprve když už si opravdu nebudete vědět rady, může vám pomoci i psycholog.

Co se rozumí pod pojmem nevýchova?

Tzv. „Nevýchova“ je jedinečný a moderní výchovný přístup pro rodiče, kteří nejsou pro ryze autoritativní způsob výchovy, ale zároveň nejsou zastánci výchovy příliš liberální a zcela bez pravidel. Chtějí výchovu svých dětí založit na vzájemných ohledech a na hezkých rodinných vztazích. Chtějí si zkrátka se svými dětmi dobře rozumět. Nevýchovný přístup může pomoci vyřešit problémy s dětmi od nejútlejšího věku až do jejich dospělosti. Může pomoci snadněji zvládnout vzdor a odmlouvání, i vyhrocené situace, které vám dělají těžkou hlavu především v pubertě vašeho dítěte. Pokud chceme vychovávat děti s respektem, musíme si uvědomit, co vlastně je respekt a co je naopak jasným znakem mocenské a čistě autoritářské výchovy. Slovo respekt může znamenat úctu, ale také ohled. A to zejména ohled na odlišnost druhého člověka, ohled na jeho potřeby a ohled na lidskou důstojnost. Ať už jde o ohled k dítěti, nebo k dospělému. 

Rodičovská přirozenost – základ nevýchovy?

Právě díky objevení své rodičovské přirozenosti můžete svému dítěti lépe porozumět. Vzpomeňte si na styl výchovy svých vlastních rodičů a zkuste posoudit, na kolik byl úspěšný. Díky nevýchově můžete najít způsob, jak s dítětem promluvit bez negativních emocí, jak efektivně zjistit, co jej trápí a co potřebuje. To vše samozřejmě po dobrém. Jedině klidný a pozitivně naladěný rodič bude schopen přistupovat k výchově dítěte s klidem, bez křiku a stresu. Podle pravidla nevýchovy vám totiž nikdo neporadí lépe v tom, jak přistupovat k dítěti než právě dítě samotné. 

Nejčastější chyby rodičů v běžné výchově:

  • neustálá snaha vštípit dítěti co smí a nesmí
  • neustálé upozorňování na opakované chyby 
  • představa, že jen názor rodiče je ten neomylný a správný
  • chybí komunikace, rodiče se neptají dítěte na jeho názory
  • rozhodnutí rodičů jako zákon, často bez snahy, aby je dítě pochopilo
  • úplatky a neustálé odměňování za splnění úkolu
  • zatajování daných skutečností před dítětem s tím, že by jim stejně neporozumělo

Názory na nevýchovu

Názory na to, zda nevýchova je skutečně to pravé a zda funguje, se různí. Mladí rodiče obvykle tuto výchovnou metodu vítají, mnohdy právě ti, kteří si pamatují přísný autoritativní přístup z vlastního dětství. Někdy může být těžké snažit se být dítěti přítelem, ale přitom neztratit zdravou rodičovskou autoritu. Velmi často si to ani neuvědomujeme a vychováváme své děti tak, jak jsme to sami poznali od svých rodičů. Jsou to zažité principy výchovy, od kterých není tak lehké se úplně oprostit.

 

Zdroj: blog nevychova.cz,  blog.mojra.cz

Autor: Veronika Tůmová

Mindful eating neboli vědomé stravování může být cestou ke štíhlému, zdravému tělu
Chmel to není jen pivo, má významné léčebné účinky

Další články