Rýma

Budeme mít brzy lék na rýmu?

Zuzana Šimíková
05.11.2010

Podzim je právě ve své půli, a ač jsou v posledním týdnu teploty vysoce nadprůměrné, byly už dny dokonce s několika stupni pod nulou. A právě tyto teplotní výkyvy bývají častou příčinou viróz, nachlazení a rýmy. Rýma je jedno z nejběžnějších nemocnění, dokáže však velmi znepříjemnit život. Bude na ni jednou existovat lék?

Rýma neboli zánět sliznic horních cest dýchacích je kapénková infekce, kterou nejčastěji způsobují viry. Ty napadají sliznice nosu a vyvolávají nepříjemné příznaky, jako jsou svědění, kýchání a výtok z nosu. Člověk je celkově oslabený, unavený a špatně se mu dýchá.

Léčba rýmy

Téměř každý ví, že rýma trvá přibližně týden, ať už ji léčíme, nebo ne. Bohužel ne každý ví, že na rýmu nezabírají žádná antibiotika. Ta jsou indikována pouze v případě druhotné bakteriální infekce. Bakterie mohou napadnout oslabenou sliznici a způsobit dlouhodobější onemocnění, které pak přechází dokonce až v záněty vedlejších nosních dutin, nebo středního ucha. V tom případě je třeba urychleně navštívit lékaře.

Ač lék na rýmu neexistuje, mohou se užívat různé podpůrné prostředky, které zmírňují některé příznaky, nebo alespoň zabraňují jejich zhoršení.

  • nosní kapky zvlhčují nosní sliznici (v dnešní době se velmi doporučují nenávykové kapky obsahující mořskou sůl)
  • vitamíny zvyšují obranyschopnost organismu
  • bylinné čaje pomáhají mírnit příznaky a zabraňují dehydrataci při zvýšené teplotě
  • léky proti teplotě

Rýma je velice infekční, proto se snažte v době jejího největšího výskytu vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí. Pokud už rýmu máte, dodržujte zvýšenou hygienu, zvláště v prvních pěti dnech nemoci.

Převratný objev - rýma bude vyléčena během pár hodin

Možná už brzy budete moci všechny předchozí rady přeskočit a přistoupit k nefalšované léčbě rýmy. Poslední zprávy ze světa vědy mluví o tom, že britští vědci jsou velice blízko k vytvoření nového druhu léčiv. Tento typ léků prý posílí naši obranyschopnost natolik, že bude organismus schopen zničit viry i poté, co proniknou do lidských buněk. A to nejen viry způsobující rýmu, ale i velké množství ostatních virových onemocnění.

Pomocí proteinu TRIM21 proběhne aktivace protilátek přímo uvnitř buněk a během dvou hodin, dříve než se buňka promění v továrnu na viry, budou viry zničeny, přičemž buňka zůstane zachována. Podle vědců by léčba byla velmi prostá. Jednoduše bychom si nastříkali do nosu léčivou látku obsahující protein TRIM21 a bylo by po problému.

Takže vědcům držíme palce a do té doby u sebe budeme nosit kapesník!

 

Máte vy nějaký speciální návod, jak bojovat s rýmou?

Autor: Zuzana Šimíková

Sauna pro každého
Úrazové pojištění

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Chraňte své tělo před mrazem!
Úrazy

Chraňte své tělo před mrazem!

02.12.2010

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými a polárními oblastmi. Omrzliny mohou ude ...

Sauna pro každého
Relaxace a wellness

Sauna pro každého

06.11.2010

Pojem sauna či saunování dnes není nikomu cizí. Jedná se o ozdravnou proceduru a relaxaci. Víte ale také, že existuje několik forem saunování, které se liší svým charakterem, techn ...