Rýma

Nosní sprej s mořskou vodou uleví od rýmy

Veronika Tůmová
26.02.2013

Každý z nás občas prodělá rýmu, mnozí i několikrát za rok a všichni víme, jak moc dokáže tato zdánlivě banální nemoc zkomplikovat život. V lékárnách je volně k dostání velké množství nejrůznějších produktů, které mají od rýmy zaručeně pomoci. Ne vždy je ovšem používáme v takové fázi potíží, pro které jsou určeny, nedodržujeme dávkování apod., takže se snadno může stát, že si příliš nepomůžeme a naopak můžeme pocítit nežádoucí účinky léčby.

Jak vlastně vzniká rýma?

Rýma je virová infekce horních cest dýchacích a patří mezi nejčastější onemocnění. Dýchací cesty jsou z důvodu nutnosti dýchání neustále otevřené, a tím přístupné nejrůznějším bakteriím a virům.

Při přenosu kapénkové infekce pak mohou napadnout nosní sliznici a její ochranný mechanismus. Sliznice tak ztrácí na odolnost a schopnost obrany a snáze podléhá vlivům bakteriální infekce. Začne produkovat nadměrné množství nejprve čirého a potom hnisavého sekretu a pacient začne pociťovat první nepříjemné příznaky ve formě ucpaného nosu, kýchání a zhoršené schopnosti dýchání.

Postupně se mohou projevovat i další příznaky rýmy – zvýšená únava a bolesti hlavy, slzení očí, ztráta čichu, někdy i nechutenství.

Zvýšené opatrnosti je nutno dbát u nemocných kojenců a batolat, kdy se rýma projevuje na celkovém stavu dítěte a může mít za následek i závažnější problémy s dehydratací, nedostatkem příjmu potravy apod.

Přípravky proti rýmě

Známe mnoho přípravků proti rýmě, nejčastěji ve formě nosních kapek a sprejů. Rozdělují se obvykle podle účinků na nosní sliznici.

K nejznámějším nosním kapkám patří roztok Sanorin, který je k dostání v různých koncentracích zaměřených na určitý věk pacienta.

Známý přípravek Olynth patří mezi antihistaminika, která působí proti některým chemickým projevům zánětu sliznice.

Spreje obsahující antibiotika, např. Bioparox, nepůsobí v počáteční fázi rýmy, jsou účinné jen proti bakteriální infekci.

U chronických a alergických typů rýmy se využívají nosní spreje s obsahem kortikoidů.

Všechny tyto léčebné přípravky mohou mít omezenou účinnost, mají se užívat jen krátkodobě a při dlouhodobém užití mají nepříznivý vliv na nosní sliznici či jiné nežádoucí účinky. Mnohdy nejsou doporučovány k užití v těhotenství.

Sprej s mořskou vodou

Tyto spreje obsahují speciálně čištěnou a koncentrovanou přírodní mořskou vodu, která nemá vedlejší účinky a při léčbě rýmy je k lidskému organismu ve všech směrech nejšetrnější.

Doporučují se používat i jako prevence, k hygieně nosních dutin, ale samy o sobě stačí k vyléčení běžné rýmy, kdy tisíce jemných kapiček z každého vstřiku odplaví přebytečný sekret ze sliznice, což pozitivně ovlivní a obnoví její samočistící schopnost.

Při těžších projevech rýmy je možné použít sprej k tomuto očištění sliznice a poté aplikovat léčebný přípravek v podobě kapek aj., které by se jinak k zanesené sliznici nedostaly, a tím správně neúčinkovaly.

Spreje s obsahem přírodní mořské vody jsou vhodné i pro těhotné ženy a velmi malé děti.

Autor: Veronika Tůmová

Zakáže se kouření v restauracích?
Systém převrácené třídy dorazil do Česka

Další články

Deset tipů proti rakovině
Zdraví muže

Deset tipů proti rakovině

25.02.2013

Bojíte se onkologických nemocí? MUDr. Michal Mikulica – lékař z nemocnice v Děčíně, který se dlouhodobě věnuje prevenci nádorových onemocnění v projektu Rakovina není náhoda, má pr ...