Sex a erotika

Co jsou to afrodisiaka?

Veronika Tůmová
17.03.2012

Slovo “afrodisiakum“ je odvozeno od jména Afrodité – řecké bohyně krásy, lásky a plodnosti. Jedná se o nejrůznější přípravky z přírodních i chemických látek, od kterých se očekává povzbuzení sexuálního libida (žádostivosti a touhy), zvýšení výkonnosti při pohlavním aktu a intenzity prožitku.

Použití afrodisiak sahá do velmi daleké historie, mnohá byla velmi svérázná, neúčinná i jedovatá. Koluje o nich také spousta mýtů.

Afrodisiaka v historii

Víra v pozitivní účinky a sílu afrodisiak byla velmi silná už v dobách starověku. Často se používaly jedovaté rostliny nebo jejich kořeny k výrobě nejrůznějších odvarů a lektvarů – údajných nápojů lásky. Výroba afrodisiak byla spojována s čarodějnictvím. Znali je už staří Babyloňané i Egypťané, jedno z nejkurióznějších pochází právě ze starého Egypta – sušený krokodýlí penis.

Afrodisiaka jsou spojována s mnoha slavnými jmény v historii, od Kleopatry přes hraběnku de Montespan, milenku Ludvíka XIV., madam de Pompadour po Markýze de Sade, Casanovu a mnoho dalších.

Lidstvo hledá po celá tisíciletí zázračné a zaručeně spolehlivé přípravky pro zlepšení sexuálního života. Dnes mezi ně patří mnoho druhů nápojů a potravin, které si vysloužily pověst spolehlivých afrodisiak, aniž by však jejich účinky byly skutečně prokázány.

Afrodisiaka v naší kuchyni

Mezi nejznámější přírodní afrodisiaka patří některé siličné rostliny. Tyto silice obsahují látky se slabým dráždivým účinkem, mohou působit dráždivě na nervová zakončení nebo na prokrvení sliznic.

Přírodní afrodisiaka

 • plody černého pepře - prokazatelně zvyšuje erekci, jeho použití by však nemělo být pravidelné vzhledem k obsahu látek, které mohou poškozovat játra
 • kořen pastiňáku nebo petržele - vaří se odvar s použitím jedné kávové lžičky na jeden šálek, působí také močopudně
 • celer - známý povzbuzující prostředek, může se upravovat a použít do salátů, polévek, obalovaný
 • zinek – pomáhá vylučovat mužský hormon testosteron, je obsažen např. v jahodách, masu, vejcích, atd.
 • zázvor – zvyšuje schopnost erekce, libido a tvorbu spermatu

Dále je známý kořen libečku, nať bazalky, česnek, šafrán, vanilka, chřest, v některých případech také marihuana apod.

Chemická afrodisiaka

Mezi nejoblíbenější a tedy “zaručeně nejúčinnější“ patří tzv. španělské mušky, chemický přípravek ve formě kapek. Podobné účinky mají některé gely, které se nanášejí na genitál těsně před sexuálním aktem.

Je známo, že chemické přípravky, na rozdíl od mnoha přírodních, působí okamžitě a s větší intenzitou. Zatímco jiné metody, jako je použití esenciálních olejů, vonných svíček, nebo bylinných doplňků stravy, jsou buď záležitosti jen pro příjemné naladění smyslů a dosažení správné atmosféry, nebo musí být jejich použití dlouhodobější.

Podle sexuologa Radima Uzla může za zaručené účinky afrodisiak velmi často tzv. placebo efekt, tedy zvýšení sebevědomí a touhy pouze na základě vědomí, že jsme právě užili afrodisiakum. A jak také tento známý odborník moudře dodává – není lepší afrodisiakum než láska.

Afrodisiaka pro nejbližší příležitost

Kromě výše zmíněné zeleniny a mnoha druhů koření, kterými můžete obohatit svou romantickou večeři ve dvou, jsou tu zaručené tipy na “povzbuzovadla“ s okamžitou účinností, přestože jde spíš o účinek na psychiku. Najdete je i doma ve spíži nebo s trochou štěstí v blízkém supermarketu. Jsou to

 • čokoláda, med, skořice
 • jahody, banány, ananas, mango, fíky (hodí se na čokoládové fondue)
 • kvalitní víno nebo šampaňské (navodí euforii)
 • mandle, pistácie
 • datle, kandovaný zázvor
 • ústřice, krevety

Autor: Veronika Tůmová

Premenstruační syndrom – běžný úděl žen?
Příliš suchý vzduch v bytě

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.