zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Cvičení, které podpoří krevní oběh: Proč je tolik důležité?

Kateřina Hájková
06.08.2021

Pravidelná praxe několika jednoduchých cvičení může pomoci reaktivovat krevní oběh a zabránit bolesti, zánětu a vzniku křečových žil, tedy faktorům, které často souvisí s jeho dysfunkcí. A všechno zvládnete v klidu z pohodlí domova, nemusíte ani chodit do fitcentra nebo posilovny.

Pohyb, je-li vykonáván pravidelně, udržuje krev v pohybu, tedy se stará, aby proudila po celém těle, a zároveň posiluje odolnost krevních cév. Představuje rovněž jeden z nejlepších způsobů, jak snížit hladinu cholesterolu v krvi a odplavit z těla toxiny. To všechno funguje jako účinná prevence poruch oběhového systému a bolesti, která s nimi obvykle přichází. Přinášíme jednoduchou vzorovou sestavu, která udrží váš oběhový systém v kondici. 

Proč je důležité, aby krevní oběh fungoval

Na funkčním krevním oběhu jsou závislé všechny orgány. Dobrá cirkulace krve zásobuje celé tělo kyslíkem a živinami, je klíčovým faktorem transportu energie nezbytné pro všechny funkce organismu. Na kondici krevního oběhu se negativně podepisuje sedavý způsob života, chronický stres, nadváha nebo obezita, vysoký cholesterol, nadužívání alkoholu a tabáku, časté nošení příliš upnutého oblečení, choroby srdce a cukrovky, nadměrná konzumace ztužených tuků.

Geneticky vysoký cholesterol 

Cviky pro zdravý krevní oběh

Kromě toho, že se výše zmíněným rizikovým faktorům budete vyhýbat, můžete krevnímu oběhu prospět i tím, že jako součást každodenních návyků začnete vnímat tuto sestavu:

1. Zvedněte nohy

Tato jednoduchá aktivita pomůže posílit svaly a zlepšit krevní oběh v dolní polovině těla. Doporučuje se jako způsob prevence nebo pomoci při již vzniklých křečových žilách, protože pomáhá snižovat záněty žil způsobené zvýšeným napětím. Jak na to? Lehněte si na zem nebo do postele, zvedněte nohy ke stropu a snažte se je co nejvíce natáhnout. Vydržte několik sekund, potom pokrčte nohy v kolenou a následně nohy znovu natáhněte. Dopřejte si 10-20 opakování, dokud nepocítíte úlevu.

2. Na kole bez kola

Když budete nohama napodobovat pohyby šlapání na kole, posíláte břišní svalstvo a zlepšíte průtok krve do srdce. Jak na to? Lehněte si na záda, ruce sepněte za hlavou, nohy natáhněte. Poté zapojte střed těla, zvedněte nohy a hýbejte s nimi jako při jízdě na kole. Šlapejte minutu, odpočiňte si a zopakujte ještě 2-3krát.

3. Postavte se na špičky

Postavte se rovně, nohy mějte u sebe, do rukou vezměte lehké činky (kolem dvou kilogramů) nebo cvičte bez závaží. Zpevněte se a postavte se na špičky. Zůstaňte nahoře 3-5 sekund a vraťte se do výchozí polohy. Proveďte 15 až 20 opakování. Toto cvičení reaktivuje krevní oběh a časem se podepíše i na posílení svalstva lýtek.

4. Choďte

Postavte se k lavičce, schodu nebo pevné židli – zkrátka k něčemu, na co se budete moci postavit. Poté na povrch položte pravou nohu, ruce dejte v bok, zpevněte se a přeneste váhu na nohu na povrchu, postavte se nahoru, pomalu vraťte zpět. Opakujte 15krát a střídejte přitom nohy. Tato aktivita podporuje hubnutí, což snižuje tlak na žíly v nohách. Také zlepšuje průtok krve a snižuje zánět nožních žil.

5. Nohy do praku

Položte se na postel nebo na podložku na záda, zpevněte se, nohy natáhněte nahoru. Potom je odtáhněte od sebe, aniž byste se dotkli země, a vraťte zpět k sobě. Opakujte 15-20krát. Cvičení zlepšuje průtok krve v dolní polovině těla, čímž se sníží výskyt křečových žil.

Jak vyzrát na křečové žíly?

Zdroj: www.steptohealth.com

Autor: Kateřina Hájková

Cvičte i během menstruace – volte ale správný pohyb!
Nebezpečná perniciózní anémie: Kam až může zajít nedostatek vitaminu B12?

Další články