Zdravá výživa

Dokáže rybí tuk prodloužit život?

Šárka Balcarová
19.03.2010

Možná si ještě vzpomínáte na to, jak jste jako školou povinní museli občas povinně přijmout z rukou lékaře či zdravotní sestry lžičku rybího tuku s dost odpudivou chutí a vůní. Konec konců tento obrázek známe i ze starých filmů a literatury.

Přes nespornou nechuť ke konzumaci nikdo nepochyboval o více než kladném vlivu rybího tuku na lidský organismus a moderní výzkum toto jen potvrzuje. Doba naštěstí pokročila a dnešní prodávané doplňky stravy obsahují většinou želatinové kapsle s upraveným rybím tukem zbaveným nepříjemné chuti a zápachu a obsah kapsle se navíc rozpustí až v žaludku. Pokud se podávají ve správných dávkách, mohou prodloužit lidský život. Podívejme se na rybí tuk více zblízka.

Kde rybí tuk najdeme?

Lidské tělo si neumí omega 3 kyseliny vyrobit a musí je získávat z potravy. Na tyto kyseliny jsou bohaté mořské ryby, především makrely, lososi a čerství tuňáci. Konzervovaný tuňák má však jen desetinu dávky obsažené v mase čerstvém. Treska obsahuje 7x méně kyselin omega 3 než makrela, a jejich obsah v kaprovi je pouze minimální. Kyseliny omega 3 byť v menší míře jsou také v rostlinném tuku, vlašských ořeších a různých semínkách.

Potravinové doplňky

Výtažek z rybího tuku očištěný od toxických látek, které mohou být v rybách, je obsažen i v potravinových doplňcích. Na českém trhu existuje široké spektrum přípravků s obsahem rybího oleje. V nabídce je i přípravek doplněný o kyselinu listovou a vitamín B 12, což zlepšuje vstřebávání mastných kyselin a mimo jiné v krvi snižují rizikový homocystein, jenž přispívá k ukládání tukových plátů v cévách.

93110850.jpg

Účinky rybího tuku

Rybí tuk je přirozeným zdrojem vitamínů A a D a nenasycených mastných kyselin (Omega-3), které při dlouhodobém příjmu dokáží příznivě ovlivňovat funkci srdce a krevního oběhu, správný vývoj mozku, kostí a zraku. Podporuje zdravý vývoj kůže a je nenahraditelný i pro správný vývoj plodu dítěte v těle matky.

 • snižuje riziko srdečních onemocnění
 • snižuje krevní tlak a srážlivost krve
 • snižuje množství triglyceridů (krevní tuk), hladinu LDL(škodlivého)cholesterolu
 • pomáhá při psychických potížích, schizofrenii
 • působí proti zánětům cév, kloubů, střev
 • snižuje menstruační bolesti
 • zlepšuje pleť, pomáhá při kožních onemocněních (lupénka)
 • příznivě působí na rozvoj dětského mozku
 • udržují v dobrém stavu kůži, vlasy a nehty
 • stimulují imunitní systém k větší aktivitě
 • pomáhají při depresich

Konzumaci rybího tuku doporučují odborné lékařské společnosti a v některých  zemích je na lékařský předpis. O Eskymácích, jejichž strava je bohatá na ryby, se ví, že jen málokterý z nich podlehne ischemické chorobě srdeční. Nemoci srdce jsou méně časté i ve středomořských zemích.

Jak vidíte, i my bychom měli konzumovat více ryb. Co myslíte?

Máte ve svém okolí rybárnu? Kde nakupujete čerstvé ryby nebo se spokojíte s mraženým zbožím  z hypermarketů?

Autor: Šárka Balcarová

Když se spárují jednovaječná dvojčata
Pozor na tvrdnutí břicha v těhotenství

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...