Zdravá výživa

Light výrobky – ano, či ne?

Michaela Holá
23.08.2010

Když si koupíte potraviny či nápoj s nápisem light, máte hned pocit, že něco dobrého děláte pro své zdraví a zejména pro svou štíhlou linii? Bohužel, s light výrobky to není tak snadné a ne vždy lemují cestu k vysněnému váhovému úbytku.

Co znamená označení light?

Výrobce není nikterak limitován v tom, jaký výrobek může magickým slůvkem „light" označit. Česká legislativa totiž tento pojem nijak nedefinuje. Light může značit snížený obsah - otázkou však zůstává, obsah čeho byl snížen? Někdy jde o kalorie, jindy tuk či cukr. Pokud by bylo na výrobku uvedeno, že je zde snížen obsah energie, musí být energetický obsah nižší než 41 kcal/100 g (170 kJ/100 g). Odtučněný výrobek má obsah tuku méně než 0,5 g na 100 g, nízkotučný méně než 3 g/100 g.

Je však možné, že na trhu naleznete výrobky, které nesou toto označení, ale ve výsledku jsou kaloričtější než jiné neoznačené produkty. Většina light potravin je sice nízkokalorická, ale není nic lepšího, než se raději vždy podívat na složení potravin a jejich energetickou hodnotu. Vždy se přesvědčte, proč potravina nese označení light a jaká její složka byla snížena.

Usnadnění hubnutí

Light potraviny sice mohou být dobrým pomocníkem při hubnutí, ale rozhodně si nemyslete, že pokud budete konzumovat jen je, „jste za vodou" a hubnutí vám půjde samo. Tyto potraviny vám mohou pomoci s dodržováním přiměřeného příjmu kalorií, avšak bezhlavé sahání po těchto produktech není na místě. Záleží na tom, co dané potraviny skutečně obsahují. Nenechte se rozhodně nalákat přesvědčením, že nevadí, jaké množství těchto potravin sníte - jen proto, že jsou nízkokalorické.

Může se vám stát, že po konzumaci těchto potravin budete brzy pociťovat hlad. To může být způsobeno vysokým glykemickým indexem potravin. Právě tím, že je vyšší, nezasytí vás tyto potraviny na tak dlouho, o to dříve můžete dostat hlad.

Důležité je také všímat si, zda u výrobku nebyly pouze přírodní produkty nahrazeny umělými. Umělá sladidla nám např. vůbec nemusí prospívat, u některých se diskutuje o jejich karcinogenitě. Tyto potraviny nezařazujte do svého jídelníčku, pokud nemáte s váhou problémy, a také se vyhněte tomu, aby je konzumovaly děti.

Díváte se na obaly potravin a kontrolujete jejich složení? Necháte se často zlákat light výrobky?

Autor: Michaela Holá

Rakovina kůže - strašák naší společnosti
Proč nám šediví vlasy?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...