Zdraví muže

Existuje mužská menopauza?

Petr Zimola
21.01.2010

Termín „mužská menopauza“ může možná v někom vyvolat překvapení či v případě mužů (no ono možná i jejich partnerek) spíše zděšení. Pravdou je, že muži procházejí nejčastěji mezi padesátým a pětapadesátým rokem života jistou změnou.

Andropauza, viropauza nebo mužská menopauza, to vše je jeden a ten samý výraz pro úbytek mužských pohlavních hormonů, označovaný anglickou zkratkou PADAM (partial androgen deficiency of aging male).

Hladina testosteronu je u mužů nejvyšší mezi osmnácti a dvaadvaceti lety, po té jeho hladina klesá. Pokles je ovšem velice pomalý. Kolem třicátého roku života má muž stále 95% maximálního množství testosteronu. Někdy kolem pětatřicátého roku života začne být úbytek dramatičtější a v padesáti mužům zbývá asi 60%  předchozího množství testosteronu. Na rozdíl od žen se tvorba pohlavních hormonů zcela nezastavuje, ale úbytek dále pokračuje, až se zastaví někde na 30% původního maxima z mládí. Je třeba mít na paměti, že každý muž je jiný a u někoho může být pokles menší a u někoho větší a to samé platí i o projevech příznaků.

Testosteron pomáhá udržovat sexuální apetit, produkci spermií, tělního ochlupení a svalové a kostní hmoty. Oproti ženám, které při menopauze ztrácejí schopnost počít dítě, muži plodnost neztrácejí. Ale hormonální změny mohou způsobit jiné symptomy.

Známky mužské menopauzy

 • Problémy se spaním
 • Ztráta energie
 • Menší zájem o sex
 • Problémy s erekcí
 • Podrážděnost
 • Nervozita
 • Pocit že sem tlustý/ přibrání na váze
 • Problémy s pamětí a koncentrací
 • Úbytek svalové hmoty
 • Častější močení
 • Úbytek svalové hmoty
 • Deprese
 • Vypadávání vlasů

87794877.jpg

Krize středního věku je jiná

Krize středního věku je psychologického původu (dospívání dětí, kariéra,...) a nesouvisí s úbytkem hormonů. Přesto některé její příznaky mohou být podobné jako u andropauzy.

Diagnóza a léčba andropauzy

Pokud máte pocit, že trpíte některým z výše uvedených symptomů, není třeba se trápit a popřemýšlet o návštěvě lékaře. Nízká hladina testosteronu lze zjistit jednoduchým krevním testem.

K léčbě andropauzy se užívá substituční terapie testosteronem. Jako každá léčba hormony má i tato značná omezení i rizika. Nikdy by tuto terapii neměli podstupovat muži s rakovinou prostaty. Dále může být s podáváním testosteronu problém při chorobách jater, ledvin, srdce a oběhové soustavy, cukrovce, otoky a zvětšenou prostatou.

Jak mírnit příznaky andropauzy

Zde platí zásady zdravého životního stylu - pravidelný pohyb, zdravá strava, atd.. Rozhodně nepomůže poddat se depresím a pomáhat si alkoholem, kouřením nebo přejídáním.

Máte osobní zkušenost s mužskou menopauzou?

Autor: Petr Zimola

Teplo v koupelně – rychle a levně
Jak zvýšit příjem antioxidantů

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...