Zdravá výživa

Jak zvýšit příjem antioxidantů

Petr Zimola
09.04.2010

Antioxidanty by se daly definovat jako látky neutralizující účinky volných radikálů. Co si ale pod tím představit? Zkrátka a dobře, pokud budeme konzumovat dostatek těchto látek, budeme mít určitou prevenci proti předčasnému stárnutí, chronickým nemocem a také nám pomohou posílit náš imunitní systém.

Antioxidantů je mnoho druhů a možná by bylo zbytečné je všechny vypisovat. Nejlepší bude, když uvedeme několik typů, jak jejich příjem co nejvíce zvýšit.

Nejlepší je čerstvé ovoce

Mnoho antioxidantů naleznete například v brusinkách, červeném víně, švestkách a pomerančích. Pokud by jste toužili po něčem exotičtějším, můžete vyzkoušet bobule z ovoce acai.  Toto ovoce původem z Brazilských deštných pralesů, je označováno jako jedno z nejzdravějších ovocí na světě. Jinak to, že čerstvé ovoce je zdravější než vařené, ví snad každý.

Zeleninu nerozvařovat

Nejzdravější je samozřejmě syrová zelenina, pokud ji ale lehce podusíte, nic moc špatného se také nestane. Vařte ji ale co nejkratší dobu a na co možná nejnižší teplotu. Bohatý na antioxidanty je například špenát, brokolice, mrkev či červená a žlutá paprika.

Olej a ochucovadla

Vařením na extra panenském olivovém oleji a užívání přitom koření jako je šalvěj, majoránka, rozmarýn a tymián značně obohatí vaše jídlo o antioxidanty. Další chutné ingredience jsou česnek a čerstvý zázvor.

Svačte oříšky

Mandle, arašídy, lískové a pekanové oříšky a samozřejmě mnoho dalších, tělu udělají (ve většině případech) lépe než čokoláda. Pokud si ovšem hlídáte váhu, tak se s nimi nepřejídejte, neboť většina z nich má vysoký obsah kalorií.

Jezte více fazolí

Fazole mají krom vysokého obsahu antioxidantů a také hodně bílkovin.

Pijte čaje

Výskyt antioxidantů v čaji, jak zeleném tak i černém, byl nejednou prokázán. Japonci, kteří si normálně dopřávají klidně čtyři šálky tohoto nápoje denně, jsou toho vřelým důkazem. U zeleného čaje se nedoporučuje ho konzumovat, pokud je příliš horký.

Pozor na pilulky

Jedna dánská studie zkoumající data téměř 233 tisíc lidí přišla s velice překvapujícími závěry. Podle ní při dlouhodobém užívání doplňků stravy obsahující jisté antioxidanty, konkrétně  beta karoten, vitamín E a vitamín C, dochází k málo známému jevu, označovanému jako zvrat antioxidantu. Při zvratu antioxidantu se jeho antioxidační účinky změní v prooxidační. To znamená přesně opačné a pro tělo nežádoucí. Tento jev byl pozorován pouze u antioxidantů přijímaných v čistém stavu (uměle vyrobených), nikoliv u látek vyskytujících se přirozeně.

Co to pro nás znamená? Vědci se zatím hádají, a také zde působí mocné loby výrobců. Nicméně v době kdy je příjem antioxidantů menší (zima), si můžeme vitamínovými pilulkami pomoci. Ale jinak se nesnažíme příjem důležitých látek nahradit „jednou pilulkou denně." Navíc tyto pilulky jistě neobsahují vlákninu ani potřebné bílkoviny, kterých má zdravá a vyvážená strava dostatek.

Jak jste na tom vy? Myslíte, že je Váš příjem antioxidantů dostatečný?

Autor: Petr Zimola

Existuje mužská menopauza?
10 nejpopulárnějších trendů ve světě fitness

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...