Bolest a další příznaky

Proč vznikají kuří oka

Lucie Regenermelová
27.08.2010

Kuří oka se obvykle projeví jako následek nevhodné obuvi. Bývají totiž výsledkem odumřelé a zrohovatělé kůže v menších oblastech vystavených tlaku a tření. Na rozdíl od mozolů se kuří oka obvykle nacházejí na vystupujících kostech, zejména na kloubech.

Někteří lidé si pletou kuří oka s bradavicemi. Na rozdíl od bradavic se kuří oka vyskytují jenom na prstech nohou nebo chodidlech a nejsou přenosná. Projevují se zesílenou kůží žlutošedivé barvy, která má kruhovitý, hladký tvar. Dalším důležitým ukazatelem je i to, že na rozdíl od bradavic po odstranění nekrvácejí.

Nejběžnější příčinou jejich vzniku je špatně padnoucí obuv, která tlačí na kůži. Jakmile si obstaráte pohodlnou obuv, která netlačí a nedře, všechna již utvořená kuří oka by měla zmizet.

Každý, kdo měl kuří oko, ví, jak dokáže komplikovat chůzi. Jako první pomoc fungují takzvané gelové náplasti: jsou to měkké polštářky, které nalepíte na kůži. Po odstranění příčiny potíží je čas začít s léčbou kuřího oka. Postup je stejný jako u bradavice.

Kuří oka se více objevují u žen, především kvůli jejich zálibě v nošení nepohodlných bot. Rájem pro kuří oka jsou především vysoké boty s úzkou špičkou, které znatelně stlačují malíček a palec.

Nejčastější typy kuřích ok

  • tvrdé kuří oko - vytváří se především na plosce nohy pod hlavičkami záprstních kůstek nebo také nad zakřivením prstů
  • měkké kuří oko - tvoří se mezi prsty

V prvním případě vznikají problémy v důsledku narušené statiky a nevhodné obuvi. V druhém případě nese za stav nohy plnou odpovědnost špatná obuv.

Příznaky a projevy kuřího oka

Poznáte ho jednoduše. Jedná se o žlutošedě zbarvený útvar asi 3-12 mm velký. Bolest způsobuje čep zanořený pod povrch, který tlačí na kost. Lehkým poškrábáním se kuří oko začne lehce drolit, zbělá a na omak zdrsní.

Při tlaku na kuří oko se špička ztvrdlé kůže uvnitř dotýká nervů v podkoží a vyvolává velmi silnou, nepříjemnou bolest. Tento otlak míří do zdravé tkáně a neustále ji bolestivě dráždí.

Prevence kuřího oka

  • nošení vhodné obuvi
  • pravidelné obrušování plosek nohou pemzou
  • jemná masáž chodidel, která se potřou směsí krystalového cukru s olivovým olejem - chodidla zůstávají jemná bez ztvrdlé kůže

Způsoby léčby

Léčba či odstranění kuřího oka je spíše prací pro zručného pedikéra než pro lékaře. Jde o celkem bolestivý zákrok. Pedikér kuří oko jednoduše seřízne ostrou žiletkou, skalpelem nebo nožíkem a přelepí speciální náplastí určenou pro kuří oka. Poté se na postižené místo nanáší vhodná mastička.

Existuje také laserové odstranění kuřího oka, tato metoda je rovněž velmi bolestivá.

Můžete se pokusit odstranit kuří oko sami doma. Nejprve vyměňte boty, které kuří oko způsobily, za volné a pohodlné. Můžete také použít ortopedické nebo gelové vložky. Postižené místo poté potírejte citronovou šťávou, ve které rozmačkáte stroužek česneku. Osvědčené jsou také koupele chodidel v horké vodě s mořskou solí nebo v roztoku octa a teplé vody.


Máte i vy zkušenosti s kuřími oky? Jak jste se jich zbavili?

Autor: Lucie Regenermelová

Děti a kouření
Posilování dětské imunity přirozenou cestou

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...