Bylinky

Kajenský pepř - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
23.03.2011

Dnes se dozvíte několik zajímavostí o přírodním léku nazvaném kajenský pepř. Jedná se o speciální odrůdu chilli papriček, které se po dozrání usuší a rozemelou.

Nejdůležitější látkou v kajenském pepři je capsaicin. Ten dodává jeho chuti typickou ostrost a je zároveň původcem mnoha jeho léčivých vlastností. Kajenský pepř dále obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek - vlákninu, vitamíny A, C, B, stopové prvky (vápník, draslík).

Využití kajenského pepře

Kajenský pepř se nejčastěji využívá jako koření, které dodává jídlu ostrost, podporuje trávení a působí velmi pozitivně na naše tělo. Může se z něj také udělat čaj, nebo obklady.

Vnitřní užití

  • podporuje trávení
  • podporuje krevní oběh, posiluje srdce, zmenšuje krevní srážlivost (zlepšuje vyživování tělních orgánů krví)
  • působí antibakteriálně, podporuje imunitní systém
  • při pravidelném užití zvyšuje odolnost střev a pomáhá preventivně proti průjmovým onemocněním

Vnější užití

  • pomáhá proti bolesti, obzvláště při lokálním použití
  • pomáhá hojit omrzliny

Kajenský pepř může způsobovat pálení při stolici. Ty při dlouhodobém užívání vymizí. Nesmí jej užívat malé děti, těhotné a kojící ženy a také lidé užívající antikoalugační látky (warfarin) by se před užitím měli poradit s lékařem. Nesmí se dostat do očí.

V seriálu o bylinkách připravujeme informace o speciálním nápoji zvaném kombucha. Naposledy jsme psali o jitroceli.

Autor: Zuzana Šimíková

Evropský den mozku
Kontryhel - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...

Biologická léčba a její účinky
Terapie

Biologická léčba a její účinky

04.04.2011

Biologická léčba využívá obranyschopnost organismu k boji proti záludným onemocněním, jako je rakovina a další autoimunitní choroby. V současné době jsou již známy struktury na pov ...

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...