Onemocnění mozku a nervů

Evropský den mozku

Dominika Škamlová
11.03.2011

Evropský den mozku, který připadá na dnešní den, vyhlásila Evropská aliance Dana roku 1988. Následující týden proběhne také Evropský týden mozku. Od pondělí do čtvrtka se v Praze uskuteční cyklus přednášek, na nichž se lidé budou moci seznámit s novými poznatky vědců a lékařů z oblasti výzkumu mozku.

V rámci Evropského týdne mozku, který letos začíná 14. března, se nejen v Evropě, ale i v USA každoročně setkávají odborníci zabývající se výzkumem činnosti mozku, aby o nových poznatcích informovali širokou veřejnost.

V České republice se Evropský týden mozku bude konat již po třinácté a na jeho realizaci se podílejí Ústav experimentální medicíny AV ČR, Česká společnost pro neurovědy a Centrum neurověd.

Česká společnost pro neurovědy J. E. Purkyně společně s Ústavem experimentální medicíny AV ČR pořádá každoročně cyklus přednášek předních českých neurovědců z oblasti výzkumu mozku, na nichž zájemce seznámuje s nejnovějšími poznatky v oblasti neurovědního výzkumu v ČR.

Lidé se na přednáškách mohou dozvědět o fungování mozku, například zpracování bolesti či přenosu sluchových informací, o zobrazovacích metodách nebo tkáňových náhradách a také o mezinárodních projektech a spolupráci, o financování vědy a výzkumu a další zajímavá fakta o stále velmi málo probádaném řídícím a organizačním centru člověka.

Program přednášek

Přednášky se konají v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, v místnosti 206

Pondělí 14. března

  • 14.00 Výzkum bolesti a jeho uplatnění v léčbě

Úterý 15. března

  • 9.00 Kmenové buňky a biomateriály v léčbě onemocnění míchy a mozku
  • 11.00 Roztroušená skleróza – autoimunitní onemocnění CNS mladého věku

Středa 16. března

  • 11.00 Vývoj řeči, písma a lidského mozku
  • 14.00 Schizofrenie a řeč. Netušená souvislost?

Čtvrtek 17. března

  • 9.00 Proč spíme a proč někdo spí špatně?
  • 11.00 Kde hledat lék proti epilepsii?
  • 14.00 Neuroinformatika a modelování činnosti mozku

Přečtěte si na Zdravě.cz o onemocněních souvisejících s mozkem:

Autor: Dominika Škamlová

Jitrocel kopinatý - bylinky pro zdraví
Kajenský pepř - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...

Biologická léčba a její účinky
Terapie

Biologická léčba a její účinky

04.04.2011

Biologická léčba využívá obranyschopnost organismu k boji proti záludným onemocněním, jako je rakovina a další autoimunitní choroby. V současné době jsou již známy struktury na pov ...

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...