Bylinky

Kombucha - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
25.03.2011

Tento nápoj se nejčastěji vyrábí z oslazeného černého čaje, ve kterém se několik dní nechá pracovat kombuchová kultura. Jedná se o kulturu vytvořenou kvasinkami a octovými bakteriemi, které spolu žijí v symbióze, přičemž octové bakterie vytvářejí jakousi houbovitou celulózu, ve které celá kolonie přežívá.

Po 7 – 10 dnech působení se vytváří zdraví prospěšný nápoj nakyslé chuti, obsahující obzvláště kyseliny glukuronovou, mléčnou a listovou, dále vitamíny skupiny B, vitamín C atd. Kombuchový nápoj obsahuje také oxid uhličitý a alkohol, což ovlivňuje jeho chuť.

Využití kombuchy

Kombucha se využívá nejen jako nápoj, ale také jako obklady a koupele. Je možné ji užívat i jako kloktadlo.

Vnitřní užití

 • podporuje imunitní systém
 • čistí organismus od toxinů
 • působí preventivně proti rakovině
 • podporuje správné fungování metabolických procesů
 • snižuje krevní tlak, působí proti usazování škodlivin na cévní stěně, pomáhá odbourávat cholesterol
 • zmírňuje menstruační bolesti
 • příznivě působí na lidskou psychiku

Vnější užití

 • obklady a koupele pomáhají hojit popáleniny, vyrážky a ekzémy
 • působí příznivě na vlasy
 • kloktáním se léčí záněty mandlí
 • masáž pomáhá při bolestech svalů

Kombuchu může pít téměř každý, zpočátku se však mohou objevit drobné střevní problémy, či nevolnost. Pití kombuchy se doporučuje pravidelně, přesto je dobré užívat nápoj s několikadenní pauzou v průběhu měsíce až tří, aby si organismus nepřivykl.

Další léčivkou, kterou vám v seriálu Bylinky pro zdraví představíme, bude opěvovaná i zavrhovaná rostlina konopí. Minule jsme popsali kajenský pepř.

Autor: Zuzana Šimíková

Kontryhel - bylinky pro zdraví
Čistý vzduch pro váš domov

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...

Biologická léčba a její účinky
Terapie

Biologická léčba a její účinky

04.04.2011

Biologická léčba využívá obranyschopnost organismu k boji proti záludným onemocněním, jako je rakovina a další autoimunitní choroby. V současné době jsou již známy struktury na pov ...

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...