Únava

Jarní únava

Dominika Škamlová
21.03.2011

Dnes začíná astronomické jaro a snad už i to meteorologické se pomalu blíží. Většina z nás ho očekává s netrpělivostí, s pocity radosti a naděje z probouzející se přírody, přesto se někdy cítíme jako medvědi, kteří se ještě neprobrali ze zimního spánku. Tento stav se běžně nazývá jarní únava.

Pojem jarní únava nenajdete v žádných lékařských diagnózách, přesto se s ním doktoři ve svých ordinacích setkávají. Vžil se pro označení celkového rozpoložení, ve kterém se spousta lidí na počátku jara nachází. Je to pocit fyzické i psychické únavy až vyčerpání.

Příčiny jarní únavy

Příčinou jarní únavy je především malé množství slunečního svitu v zimních měsících. Důležitou roli tu hraje látka, které se přezdívá hormon dobré nálady – serotonin. Jeho nedostatek způsobuje změny nálad, může vyvolávat pocit deprese, bývá příčinou nervozity a agresivity, způsobuje nespavost.

Nedostatek serotoninu lze doplnit vhodně zvolenou stravou:

  • Maso
  • Listová zelenina
  • Některé druhy sýrů
  • Mléčné výrobky
  • Celozrnné pečivo

Neméně důležitým zdrojem této životabudící látky je právě sluneční záření.

Kromě nedostatku světla a tepla se na vzniku jarní únavy podílí méně sportu a pohybu v zimních měsících a také menší množství vitamínů. Ovoce a zelenina jsou sice k dispozici celoročně, ale velká část plodů má v důsledku urychlování ve sklenících, dlouhodobého skladování a následného tepelného zpracování méně vitamínů než čerstvé sezónní produkty.

Jarní únava by měla během měsíce dvou sama odeznít, pokud však přetrvává ještě v květnu, je dobré navštívit lékaře, aby se mohly zjistit jiné možné příčiny dlouhodobější únavy. Únavu může způsobovat třeba zánět dutin po přechozené viróze.

Jak se vyhnout jarní únavě

Účinný boj proti jarní únavě by měl začít už během zimních měsíců. Důležité je nepodléhat špatné náladě ze tmy a ze zimy, najít si alternativu pohybu. I zimní krajina je příjemným místem k turistice nebo alespoň pravidelným procházkám.

Posilování imunity je další důležitou podporou našeho organismu. Pro posílení imunity je vhodné celoroční otužování, pravidelné cvičení, častá návštěva sauny.

Další způsob obrany před jarní únavou:

  • dostatečný spánek a odpočinek
  • změna jídelníčku - lehčí strava, více ovoce a zeleniny
  • doplnění vitamínu C - kysané zelí, rajčata, červená paprika, citrusové plody
  • odpoutání se od všedních starostí

Potěšte své smysly a udělejte si jaro doma. Kupte si první jarní kytku, zapalte si svíčku s jarní vůní a těšte se na stále častější sluneční paprsky.

Autor: Dominika Škamlová

Kostival lékařský - bylinky pro zdraví
Laserové operace očních vad

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...