Bylinky

Kouzelná moc aloe vera

Michaela Holá
07.04.2009

V dnešní době tato na pohled sice nenápadná rostlina získává stále větší popularitu. Již v dávné historii byly využívány její léčivé účinky, jejichž pramenem je gelovitá dužina listů. Aloe na první pohled připomíná agáve a k nalezení je zejména v sušších oblastech Ameriky, Afriky a Austrálie. Existuje velké množství druhů, z nichž však jen některé obsahují ony zmiňované léčivé látky.

Díky svým příznivým dopadům na zdraví je aloe vera využívána jak ve farmacii, tak i v kosmetice. Proslulost získala díky svým hojivým účinkům při poranění pokožky, ale stále více je využíváno též jejího působení vnitřního. Za studena lisovaná šťáva pomáhá posilovat imunitní systém, detoxikuje organismus a má velký vliv též při léčbě rakoviny.

Shrňme si tedy veškeré oblasti, v nichž vám může být aloe vera prospěšná.

  • Vylepšení stavu pokožky

Při lokální aplikaci aloe vera zbavuje možného svědění, otoků, má antibakteriální účinky a zlepšuje prokrvení, čímž urychluje hojení ran. Své uplatnění najde též při hojení popálenin menšího rozsahu, spálené kůže od slunce či lehčích omrzlin. Řadě pacientům pomáhá v boji s psoriázou (lupenkou), kdy dochází ke zlepšení či vyhojení jejích ložisek. Při užívání aloe dochází též ke zlepšení celkového stavu pokožky, zmírnění různých kožních zánětů a ekzémů.

  • Uplatnění v kosmetice

Zde je využíván zejména její hydratační a zklidňující účinek. Příznivý vliv má také na zpomalení procesů vedoucích ke stárnutí kůže. Aloe gel je vhodný po opalování, pokožku ochladí a zklidní, navíc i ochrání před vysušením a přispěje k urychlení procesu obnovy buněk. Aloe se přidává do nejrůznějších kosmetických přípravků pro své zklidňující a hojivé účinky.

  • Detoxikace organismu

Aloe vera zbavuje tělo nežádoucích látek. K zajištění léčebného efektu je třeba ji užívat minimálně dvakrát do roka po dobu alespoň dvou měsíců.

 

  • Zlepšení funkce trávicí soustavy

Je vynikajícím pomocníkem při střevních a zažívacích obtížích. Užívání pomáhá odstraňovat chronickou zácpu, ale též akutní průjem. Taktéž pomáhá při pálení žáhy,  nechutenství či zánětu žaludku.

  • Posílení imunity

Aloe podporuje přirozenou ochrannou funkci našeho těla tak, aby nás mohlo lépe bránit před veškerými nepříznivými vlivy. Při pravidelném užívání je patrný přírůstek vitality a absence onemocnění.

  • Přínos pro diabetiky

Aloe je výborná pro diabetiky, u nichž se podílí na snížení hladiny cukru v krvi a chrání potřebné buňky slinivky. Bývá doporučována jako prostředek léčby diabetických komplikací.

  • Snižování hladiny cholesterolu

Mnoho studií prokázalo pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Užívání aloe podporuje správnou činnost jater a napomáhá optimalizovat metabolizmus tuků. Výsledkem je snížení hladiny cholesterolu a ochrana organizmu před kardiovaskulárními onemocněními.

  • Protizánětlivý účinek

Velmi cenným účinkem aloe vera je dobrá schopnost tlumit nežádoucí záněty v těle. Jde zejména o záněty poškozující kloubní chrupavku, tudíž se užívá pro prevenci a doplnění léčby artrózy. Pomoc nabízí taktéž při zánětu dásní, paradentóze

 

  • Preventivní a doplňková léčba nádorových onemocnění

Při pravidelné užívání funguje aloe vera jako prevence nádorových chorob. Při již vzniklé nemoci zpomaluje růst a dělení nádorových buněk.

 

Jaké zkušenosti máte vy?

 

Autor: Michaela Holá

Roztroušená skleróza neboli eReSka
Pravda o mléku: je zdraví prospěšné!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Vše o kojení - 1.díl
Kojení

Vše o kojení - 1.díl

29.04.2009

Kojení je bezesporu nejpřirozenější způsob výživy dítěte. Znamená pro vaše miminko nejlepší začátek života. Kojením dáváte svému děťátku to nejcennější co máte – mateřské mléko – j ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...