Bylinky

Léčivá síla mentolu

Alena Mrákotová
03.02.2009

Máta peprná lidově nazývaná Pepřová máta je lékařská bylina, která se využívá k léčbě nejrůznějších potíží. Máta obsahuje 1 – 2 % silice, kde je přes 50 % mentholu, přes 10 % menthonu a dalších asi 40 složek.

Pro medicínu má však největší význam mentol. Obsahuje nejvíce přínosných a léčivých látek. Studie ukázaly, že mátová silice je velmi účinná na několik zdravotních potíží:

  • Syndrom dráždivého tračníku (bolesti břicha, nadýmání, zácpa, průjem) – tento syndrom postihuje 5 – 20% populace. Blahodárné účinky máty jsou vysvětlovány tak, že mentol zablokuje kalciové kanály. Zablokované kanály vápníku způsobí uvolnění hladké svaloviny ve stěně střev a tak následnou úlevu.
  • Zmírňuje svědění kůže (např. při kousnutí hmyzem, ekzému, vyrážce) Kvasinkové onemocnění (mátový čaj lze použít také jako ústní vodu např. u dětí, které mají moučnivku)
  • Při nauzee a zvracení během těhotenství – zvláště u žen, které se chtějí vyhnout silným lékům.
  • Dýchací onemocnění (dráždivý suchý kašel)
  • Bolestivé svaly

Mentol je ingrediencí v mnoha běžných lécích, které jsou volně prodejné. Běžně se přidává do zubních past, ústních vod, žvýkaček, kašel tlumících preparátů, ale i mastí na uvolnění od bolesti. Mentol stimuluje nervy tak, že vjemy chladu vytváří známý chladivý pocit a brání tak organismu reagovat na bolestivé podněty. V ústech navíc mentol vyvolává příjemný pocit svěžího větrového dechu.

Mentol má také velmi dobré výsledky při léčbě vážnějších infekcí způsobených bakteriemi, plísněmi a viry. Jelikož je účinek mentolu spíše postupný, není z tohoto důvodu v léčbě volen jako první.

Pavel Klouček, vědec z pražské univerzity a jeho tým nedávno určili ještě dvě další nové látky z mátové silice, mající také antibakteriální schopnosti.

Vědci při testování základní mátové silice zjistili, že mentol je ve formě páry velmi účinný proti bakterii Listeriózy, stafylokokům, E.Coli, Salmonele a dalším. Vědci se domnívají, že pára mentolu, působící proti bakteriím může být vnášena do organismu skrz potraviny.

Jak působí mentol na bakterie?

V buněčné membráně bakterie je spousta tuku, který slouží jako pečeť. Mátová silice je přitažena k tomuto tuku, pronikne skrz membránu a způsobí usmrcení bakterie.

Problém v léčivých potravinách obsahující mentol představuje především jeho silné aroma. Silná příchuť máty je naopak žádoucí např. v osvěžujících pastilkách.

Monique Lacroix je profesorkou v Quebecu a souhlasí s tím, že má mátová silice silnou antimikrobiální vlastnost.

Určitá část vědců doporučuje pacientům konzumovat jednu polévkovou lžíci čerstvé máty denně.

Máte kladné zkušenosti s přípravky z mentolu? Vzpomenete si na mátový čaj, když máte zažívací obtíže? Věděli jste, že má mentol účinky také proti bakteriím a virům?

Autor: Alena Mrákotová

Rakovina tlustého střeva - smutné prvenství Čechů
Co takhle dát si rybu ?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...