zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Raw Food - objevte klady i zápory živé stravy

Veronika Tůmová
27.06.2016

Raw Food (syrová strava nebo také vitariánství) je založeno na konzumaci tepelně a chemicky neupravených potravin, kdy teplota při přípravě těchto pokrmů nesmí překročit 42 °C. Základem tohoto způsobu stravování je přesvědčení, že při vyšším zahřátí se vše živé v potravinách zničí. Takto tepelně upravená strava je tak mrtvá a pro člověka zatěžující a nepřínosná.

Krátkodobá příprava pokrmů patří k výhodám Raw Food

Zastánci syrové stravy vidí krátkodobou přípravu pokrmů jako jednu z hlavních výhod. Samotná příprava syrových pokrmů opravdu není zdlouhavá ani složitá, většinou si vystačíte s mixérem nebo kuchyňským robotem. Je však potřeba si čas na přípravu zorganizovat, protože musíme nechat suroviny včas naklíčit nebo usušit. Je tedy zapotřebí promyslet, co budete připravovat, což nemusí vyhovovat všem, a ve finále se tak příprava jednoho pokrmu může protáhnout i na několik dní. Práci vám však může ušetřit odšťavňovač, spiralizér (přístroj na výrobu nudlí z ovoce a zeleniny), sušička nebo klíčidlo.

Raw Food pro krásnou pleť, dobré trávení i posílení imunity

Konzumace syrové stravy má na naše tělo pozitivní vliv. Zvláště díky vysokému obsahu vody v čerstvém ovoci a zelenině "raw" osvěžuje a hydratuje pokožku. To se projevuje jak na našem zdraví, tak na vzhledu naší pleti, která vypadá svěží a čistější. Vitamíny a minerály obsažené v raw potravinách přirozeně posilují imunitu. Důležitou složkou je pak také vláknina, která přispívá k čištění trávicího ústrojí. Bílkoviny neboli proteiny jsou pro lidský organismus nenahraditelné. Tělo z nich vyrábí energii nebo je využívá pro stavbu tělesných tkání. Najdete je v semenech, oříšcích nebo zelené listové zelenině.

Raw Food nemusí vyhovovat každému

Tak jako všechno, i tento způsob stravování má svá rizika a své odpůrce. Ne každému bude úplně vyhovovat. Můžete zpozorovat zvýšené pocity únavy, podrážděnost, sníženou obranyschopnost či neustálý pocit hladu. V tom případě je vhodnější vrátit se k běžné a tepelně upravované pestré stravě, kterou můžete občas "raw food" jen doplnit a obohatit.

Přestože syrová strava doslova překypuje vitamíny, při jejím striktním dodržování je potřeba dávat pozor na deficit vitaminu D, B12 a minerálních látek, zvláště pak vápníku, zinku, železa, jodu a selenu. V našich klimatických podmínkách pak není podle odborníků vhodné konzumovat jen syrovou stravu, tepelně neupravené jídlo totiž neprohřeje organismus.

Zdroj: www.dama.cz (Jana Kantorová)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Třešně proti rakovinovému bujení
Znáte nejčastější mýty o opalování?

Další články

Rady, jak na jet lag
Nemoci a léčba

Rady, jak na jet lag

12.07.2016

Nastalo období prázdnin a dovolených, kdy mnozí z nás vyrážejí na daleké cesty. Letecká doprava je nejrychlejším pojítkem mezi vzdálenými destinacemi a časová pásma většinou překon ...

Migrény - jak se jich zbavit jednou provždy?
Nemoci a léčba

Migrény - jak se jich zbavit jednou provždy?

13.06.2016

Zasvěcení nám dají za pravdu, když prohlásíme, že bolesti hlavy jsou příšerná, nesnesitelná, někdy i běžný život ochromující záležitost. Někoho trápí jen mírně a jen občas, pro něk ...