zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Letní průjmy - čemu se na dovolené vyhnout?

Jitka Suchánková
20.06.2016

Průjmové onemocnění je jednou z nejčastějších letních zdravotních komplikací. Může se týkat cestovatelů do zahraničních zemí (zejména mimoevropských), ale není ojedinělé ani na cestách po naší republice a výjimečně i po vlastním grilování doma na zahradě. Letní teploty jsou pro mnohé z nás sice příjemné, ale nahrávají také množení bakterií zejména v potravinách, ale také třeba i ve vodě.

O průjmovém onemocnění mluvíme tehdy, když se vyprázdníme více než třikrát za den a konzistence stolice je neformovaná, tedy řídká. Průjmové onemocnění může provázet horečka, svalová slabost, bolest kloubů, únava, zvracení, zimnice a samozřejmě bolest břicha.

Původci průjmového nemocnění

  • infekční (bakterie, viry, paraziti)
  • velká změna prostředí - z našeho středoevropského pásma cestujeme do afrických a jiných zemí, kde jsou lidé navyklí na jiný typ bakterií, které jim neškodí, ale my z nich máme mnohdy hodně nepříjemný problém
  • zvýšená psychická i fyzická zátěž, únava

Čemu se na dovolené vyhýbat

Zásadně se nedoporučuje v tropických zemích kupovat točenou nebo kopečkovou zmrzlinu, přidávat led do nápojů, který je mrazen z vody z kohoutku, ani jíst míchané zeleninové saláty, kam se používá koření, na které náš organismus není navyklý a které může způsobit průjem. Na pití používáme jedině balenou vodu a dbáme také na to, abychom omývali ovoce touto balenou vodou a stejně tak si za její pomoci čistili zuby, případně vyplachovali ústa. Nedoporučuje se též kupovat ovoce, které nelze oloupat nebo oprat vodou (samozřejmě kupovanou balenou) - například krájený meloun apod.

Jak se chovat v případě průjmu

Existuje řada preparátů, které lze koupit v lékárně bez lékařského předpisu. Jsou to preparáty jak na zastavení akutního průjmu, tak i na léčbu a dezinfekci celé střevní mikroflóry. Tyto preparáty jsou namístě v případě, že nás postihne průjmové onemocnění doma nebo v krajinách naší domovině podobných. Pokud se ovšem jedná například o tzv. Faraonovu pomstu (průjem v egyptských zemích), pak se jednoznačně doporučuje navštívit tamní lékárnu a zakoupit jejich prostředek proti průjmu. Ty naše totiž v těchto zemích pozbývají na účinku.

Velice důležité je při průjmovém onemocnění dodržovat pitný režim. Je to mnohdy složité, neboť i po vypití čehokoliv se dostaví náhlé nutkání na záchod, ale je skutečně nezbytné tělu dodávat tekutiny byť jen po lžičkách, a to zejména ty, které obsahující minerály. Při velké dehydrataci organismu je postižený člověk přinucen k lékařské hospitalizaci, kde je mu formou kapaček dodávána voda i ztracené minerální látky.

Koho nejvíc ohrožuje dehydratace?

Pro dehydrataci jsou nejvíce náchylné malé děti. Ty potřebují denně přijmout 10 až 15 % tekutin – procenta jsou z jejich váhy. Dospělý člověk si vystačí zhruba se 4 %.

Prevence průjmového onemocnění

Samozřejmě není všemocná, ale jistě stojí za zvážení si před cestou nakoupit v lékárně probiotika, která osídlí střeva a posílí imunitu. Pokud nestihnete udělat tuto prevenci, stále platí, že i při už vyskytnuvším se průjmu probiotika zmírňují a zkracují jeho dobu trvání a navracejí střevní mikroflóře její původní stav. Nechejte si vždy poradit lékárníkem.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Rady, jak na jet lag
Běhání jako sport, zábava i relax

Další články

Rady, jak na jet lag
Nemoci a léčba

Rady, jak na jet lag

12.07.2016

Nastalo období prázdnin a dovolených, kdy mnozí z nás vyrážejí na daleké cesty. Letecká doprava je nejrychlejším pojítkem mezi vzdálenými destinacemi a časová pásma většinou překon ...

Lepek - klady, zápory a příznaky intolerance
Nemoci a léčba

Lepek - klady, zápory a příznaky intolerance

31.05.2016

Lepek je směs dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu. Proto se mu říká též gluten. Nachází se v některých obilovinách, hlavně v pšenici, ale v menší míře také v žitu a ječmeni. Udává ...