Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zhubněte díky vlastnímu tuku. Přepněte se do ketózy

Komerční prezentace
06.06.2016

Zbavit se nadváhy a cítit se plni energie díky tomu, že necháte své tělo „živit se“ vlastním tukem? To není utopie. Stačí jednoduše upravit jídelníček a dostat se do tzv. ketózy a toho jednoduše dosáhnete s ketodietou. Pokud se právě chystáte začít nebo už jste se do diety pustili, určitě vás zajímá, co to ketóza je, kdy v těle nastává a pro koho je vhodná, a to vše se dnes dozvíte.

Co je to ketóza?

Ketóza je přirozený stav, ve kterém bude vaše tělo čerpat energii ze spalování vlastních tukových zásob a vy tak budete hubnout. „Je charakterizovaný zvýšeným množstvím tzv. ketolátek v krvi a následně v moči. Ketolátky jsou tvořeny v játrech z mastných kyselin (tuků), jsou uvolňovány do krve a slouží jako významné energetické palivo pro řadu buněk v období nedostatku sacharidů. Dá se říct, že játra tělu mastné kyseliny „předžvýkají“ a energii z nich může využít například i mozek, který mastné kyseliny jako palivo normálně nepoužívá,“ vysvětluje biochemička, pedagožka a odborná konzultantka KetoDiet Mgr. Pavla Staňková, Ph.D., která se ve svém výzkumu věnuje mimo jiné i metabolickému syndromu spojenému s obezitou.

croissant ketodiet atmosfera 1-7.jpg

Jak se do ketózy dostanete?

Do ketózy se vaše tělo přepne díky jednoduché úpravě jídelníčku. Ten si nemusíte složitě skládat sami. Stačí se pustit do ketodiety neboli proteinové diety, ve které snížíte sacharidy na minimum a tělo si tak najde náhradní zdroj energie ve vlastních tucích. Z hladovění ale mít strach nemusíte. Proteinová jídla a nápoje, které budou tvořit základ vašeho nového jídelníčku, doplníte zeleninou a zdravými tuky. Svému tělu tak dopřejete nejen optimální množství bílkovin a tuků, ale také potřebnou dávku vitamínů a minerálů. Navíc se naučíte jíst pravidelně 5x denně a hlídat si pitný režim.

Už jsem v ketóze?

Jak poznáte, že jste v ketóze? Dejte na své pocity – nebudete mít hlad, budete se cítit plni čerstvé energie a hlavně na sobě začnete pozorovat první úbytky, a to centimetrů i kilogramů. Pokud si chcete svou probíhající ketózu ověřit, kupte si v lékárně tzv. diagnostické proužky pro analýzu moči. Myslete ale na to, že hladina ketonů v moči v průběhu dne kolísá, proto výsledky nemusí být zdaleka přesné.

polevka-houbova-ketodiet.jpg

Je ketóza pro každého?

Ketóza je pro naše tělo naprosto přirozená. Je vhodná a také bezpečná pro zdravého člověka s reálnou nadváhou či obezitou. U štíhlého člověka tak nemusí ani při správném nastavení jídelníčku nastat. Ketóze a současně i proteinové dietě by se ale měly vyhnout nastávající maminky nebo kojící ženy a osoby mající problémy s vnitřními orgány nebo trpící cukrovkou I. typu. Pokud si nejste jisti, zda se pro vás ketóza hodí nebo jste 2 roky nebyli na preventivní prohlídce, poradťe se před začátkem diety se svým lékařem.


Nenašli jste odpovědi na své otázky? Další potřebné informace o ketóze najdete na webových stránkách KetoDiet nebo se zeptejte přímo zkušených výživových poradkyň, které vám ochotně poradí.

Autor: Komerční prezentace

Třešně při cukrovce, dně, artritidě a dietě - dopřejte si svou letní porci zdraví!
Mít se rád - klíč ke spokojenému životu

Další články

Salsa je víc než tanec: Přesvědčte se na vlastní kroky
Zdravý život

Salsa je víc než tanec: Přesvědčte se na vlastní kroky

Znáte salsu jen jako omáčku? Tak to o hodně přicházíte. Salsa je nádherný živý tanec, u kterého zažijete čistou radost pouze se znalostí základního kroku! Chcete poznat nové přátel ...