zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Laparoskopie versus klasická operace

Veronika Tůmová
05.06.2017

Laparoskopie je velmi spolehlivá metoda určená k nahlédnutí do dutiny břišní, ale i k šetrnějším operacím žlučníku, slepého střeva či k odstranění gynekologických obtíží. Jde tedy o jednu z vyšetřovacích a zároveň diagnostických a léčebných metod.

Několik drobných vpichů a řezů pomocí laparoskopických nástrojů a kamera - to může stačit k objevu a diagnostice i toho, co jiné metody při vyšetření dutiny břišní nezaznamenaly. Laparoskopie je léčebná metoda sloužící především chirurgům a gynekologům.

Co je to laparoskopie a kdy se využívá?

Mezi možná onemocnění, která mohou být léčena laparoskopicky, patří např. zánět slepého střeva, kýla, výskyt žlučníkových kamenů, onemocnění tlustého střeva a chronický zánět vaječníků. Laparoskopie je minimálně invazivní metoda, která umožňuje přístup do břišní dutiny bez jejího otevření tradiční formou, velkým chirurgickým řezem. Laparoskopie je buď diagnostická, s cílem upřesnění diagnózy, nebo i terapeutická, která od konce 20. století umožňuje provádět mnohé břišní operace minimálně invazivní formou.

Výhody laparoskopické operace

Menší rány znamenají menší bolestivost, tím i rychlejší rekonvalescenci. Zkracuje se tak doba nutné hospitalizace i pracovní neschopnosti. S menší operační ránou jsou spojena i nižší rizika srůstů pobřišnice, kýly v operačních jizvách, poruchy hojení ran atd. Je výhodná u pacientů s nadváhou, u kterých bývá rekonvalescence po klasické operaci obvykle náročnější a zdlouhavá. Výrazným pozitivem laparoskopie je i kosmetický efekt po operaci, zkrátka žádné velké, nevzhledné a špatně se hojící jizvy po klasických řezech. Některé komplikace se však vyskytují zhruba ve stejné míře jak po otevřené, tak i po laparoskopické operaci.

Možné komplikace po laparoskopické operaci

Je to zejména možnost krvácení, vzniku infekce, žilní trombózy či embolie plic, může dojít k projevu alergie i k povolení vnitřního stehu, podvazu či svorky. Pozdní komplikace jako kýla, hernie v jizvě, srůsty pobřišnice a střevní neprůchodnost ze srůstů jsou po laparoskopické operaci mnohem méně časté a méně závažné než po otevřené operaci. Riziko poranění žlučových cest se však při laparoskopické cholecystektomii (odstranění žlučníku) udává relativně vyšší.

Kdy je možné provést zákrok pomocí laparoskopie a kdy už nikoliv?

Cholecystektomie (odstranění žlučníku) se dnes v drtivé míře provádí laparoskopicky. K nutnosti přistoupení na klasický řez může dojít během operace např. při zjištění výskytu žlučových kamenů ve žlučovodech, ale také při jiných komplikacích, které se vyskytnou již v průběhu zákroku. Mezi další nejčastější laparoskopické výkony patří appendektomie (odstranění slepého střeva), rozrušení srůstů (adheziolýza), plastika tříselné kýly (hernioplastika) a antirefluxní operace při refluxní nemoci jícnu. Laparoskopicky lze dále provést téměř všechny střevní, gynekologické a urologické operace, bandáže žaludku při chorobné obezitě. O vhodnosti či nevhodnosti vykonání konkrétní operace laparoskopickou metodou se však musí poradit pacient nejlépe se svým operatérem nebo s ošetřujícím chirurgem.

Zdroj: www.bandingklub.cz, www.ordinace.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Proč se nebát celkové anestezie?
Závislost na sociálních sítích

Další články

Jak se bránit vysokým nákladům za léky?
Nemoci a léčba

Jak se bránit vysokým nákladům za léky?

22.05.2017

Také se vám často stává, že vyjdete z lékárny s pár krabičkami léků, ale vaše peněženka je o poznání lehčí? Nesete si většinou jen běžné kapky do nosu nebo sirup proti kašli, ale p ...