Jak zhubnout

Chůzí ke zdraví

Milena Mocková
03.12.2012

Pokud se snažíte zhubnout a nevíte jak na to, zkuste chodit. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a zároveň nejlepší způsob, jak začít se sportem od začátku. Nemusíte se to učit ani si kupovat drahé vybavení. Stačí, když si pořídíte kvalitní obuv a vyberete si zajímavý cíl cesty.

Začněte chodit tak, jak jste zvyklí. Teprve až budete postupně přidávat čas a rychlost, mírně změňte techniku. Choďte malinko naklonění směrem dopředu a pumpujte rukama ohnutýma v pravém úhlu.

Správný typ chůze

Správný postoj předejde nesprávnému namáhání kolen, kyčlí a páteře. Pumpování rukama vám usnadní chůzi a zapojí do cvičení i horní část těla (svaly zad, ramen a paží). Chůze po nerovném terénu je výborná na procvičování balančních svalů.

Až se dostanete do fáze intenzivní chůze a budete se domů vracet poctivě zpocení, je nutné zařadit před i po chůzi protažení svalů.

Jako u každého sportu, tak i při chůzi je důležitá pravidelnost. Nepočítejte proto s tím, že když za týden ujdete 6 km, máte splněno. Ideální je chodit denně. Záleží samozřejmě i na tom, jak dlouho jdete.

Tělo se nejdříve nějakou dobu zahřívá, než dojde na plný výkon. Do tukových zásob se zakousne až za půl hodiny chůze. Neznamená ale, že patnáctiminutová procházka po obědě je zbytečná.

Na začátku chodeckého programu budete mít větší hlad než doposud. Nenechte se tím zmást, vydržte jíst stejné množství jídla. Přidejte hlavně zeleninu, ovoce, libové maso a uberte tuky, pečivo z bílé mouky a jednoduché cukry. Pokud se budete držet těchto dietních pravidel, budete spalovat mnohem rychleji.

Zvolte obuv podle terénu

Podmínkou pro chození je kvalitní obuv. Před nákupem si proto promyslete, zda budete zdolávat náročný terén nebo se spokojíte s rovinkami. Pro první případ budete potřebovat turistické boty, které mají velmi pevnou podrážku. V druhém případě postačí běžecké boty nebo boty na venkovní sporty.

Správné tempo poznáte podle toho, že můžete mluvit, ale už ne zpívat. Pokud možno začínejte na rovině. Bude trvat o chvíli déle, než se zahřejete, ale své srdce nebudete přemáhat a zůstanete v hladině, která pomáhá pálit tuky. Až budete zdatnější, zařaďte do vašeho programu kopce. Chůzí nahoru a dolů posílíte svaly stehen, zad a hýždí.

Brzy zjistíte, že chůze má i jiné výhody než spalování tuků. Během cesty si promyslíte spoustu věcí, dostanete lepší nápady, některé chmurné myšlenky se rozplynou a nálada půjde rychle nahoru. Chůze má dále prokázané pozitivní účinky na srdce, snižuje hladinu cholesterolu a posiluje svaly a kosti.

Autor: Milena Mocková

Chuť – její vnímání a význam
Vývoj dětské řeči

Další články

Mentální retardace
Demence

Mentální retardace

26.11.2012

Mentální retardace je desetkrát častější než mozková obrna, průměrně postihne zhruba 3 – 4 % populace. Znamená vážná omezení ve dvou nebo i více oblastech adaptivních schopností, k ...

Příznaky onemocnění ledvin
Onemocnění ledvin a močových cest

Příznaky onemocnění ledvin

23.11.2012

Ledviny jsou důležitým párovým orgánem v těle. Starají se o očistu celého těla. Pod názvem onemocnění ledvin si můžeme představit například sníženou funkci ledvin, krev nebo bílkov ...

Bydlíte zdravě?
Zdravé bydlení

Bydlíte zdravě?

22.11.2012

Dýcháme znečistěný vzduch, protože nemáme jinou možnost. Jíme neekologicky pěstované plodiny a neeticky zabíjená zvířata, protože na BIO nemáme peníze, nebo nevěříme tomu, že všech ...