Kofein

Energetické nápoje pod drobnohledem. Mohou způsobit smrt?

Michaela Kopřivová
30.11.2012

V posledních letech se množí případy vážných zdravotních komplikací, včetně úmrtí, která jsou spojována s předchozí konzumací energetických nápojů. Měli bychom se obávat popíjet Monster či Rockstar? Zdá se že nejnebezpečnější, ale zároveň nejchutnější a nejefektivnější energy drink, není na našem trhu k dispozici. Jde o malé lahvičky velikosti panáku s názvem 5-Hour Energy.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) alarmuje, neboť energetický nápoj 5-Hour Energy je potenciálně spojován se 13 případy úmrtí za posledních pár let. K prvnímu případu došlo na sklonku roku 2009. Kromě toho byl 5-Hour Energy označen v 90 případech za původce zdravotních obtíží, z nichž 30 bylo vážných a často život ohrožujících. Šlo o infarkty, ztráty vědomí, potíže se srdečním rytmem, mozkové krvácení, v jednom případě o spontánní potrat.

Nápoje Monster jsou spojovány s pěti případy úmrtí a přibližně s 35 zdravotními komplikacemi bez úmrtí. Tato firma čelí v současnosti žalobě od rodičů 14leté dívky, která zemřela na infarkt poté, co vypila během jednoho dne dvě velké plechovky energetického nápoje Monster. Pitva potvrdila, že smrt byla způsobena předávkováním kofeinem.

Energetický nápoj Rockstar je ohlášen jako původce 13 případu zdravotních obtíží, z nichž žádná neskončila smrtí.

Jsou tyto nápoje skutečně příčinou úmrtí?

Vědci z FDA se snaží zjistit, zda skutečně uvedené energetické nápoje hrají v úmrtích roli. Uvedená čísla jsou rozhodně varující, ale přímá zodpovědnost energetických drinků může být jen stěží potvrzena. Chybí řada údajů o celkovém zdravotním stavu postižených, vrozených srdečních vadách, indikace o lécích a doplňcích stravy, které tito lidé eventuálně užívali.

Čím jsou energy drinky nebezpečné?

Energetické nápoje obsahují poměrně velké množství kofeinu, který při vysokých dávkách či při přecitlivělosti vyvolává řadu nežádoucích účinků, jako jsou nevolnost, neklid, nervozita, úzkost, bušení srdce apod. Smrtelná dávka kofeinu se udává 5 – 15 g, přičemž energetické nápoje obsahují od 150 do 500 mg kofeinu na plechovku. Šálek kávy, pro srovnání, obsahuje také něco přes 100mg.

Vedle kofeinu je třeba brát v úvahu obsažené aminokyseliny, jako fenylalanin a taurin, a vysoké dávky vitamínů řady B.

Negativním jevem je, že energetické nápoje jsou v nadměrné míře konzumovány dospívajícími. Přitom mladší lidé jsou na účinky kofeinu mnohem citlivější a snáze se u nich dostavují poruchy srdečního rytmu, poruchy vědomí, stejně jako náhlá úmrtí.

Velké nebezpečí hrozí mladým lidem, kteří mají srdeční vady, diabetes a další choroby, které v jejich věku nemusí být ještě rozpoznány.

Autor: Michaela Kopřivová

Pořiďte si svou kyslíkovou barokomoru domů
Druhy antikoncepce a něco z její historie

Další články

Vývoj dětské řeči
Poruchy řeči

Vývoj dětské řeči

05.12.2012

Když se dítě narodí, tak křičí – není to proto, že by bylo nespokojené nebo stresované, je to pouhý reflex. Brzy (již zhruba po šestinedělí) je dětský křik citově zabarven, to znam ...

Chůzí ke zdraví
Jak zhubnout

Chůzí ke zdraví

03.12.2012

Pokud se snažíte zhubnout a nevíte jak na to, zkuste chodit. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a zároveň nejlepší způsob, jak začít se sportem od začátku. Nemusíte se to u ...

Cvičením proti stárnutí mozku
Rozvoj osobnosti

Cvičením proti stárnutí mozku

Proces stárnutí způsobuje úbytek nervových vláken a spojů, mozková kůra se zmenšuje, což negativně působí na naše myšlení a sociální schopnosti. Stárnutí je nevyhnutelné a do jisté ...

Mentální retardace
Demence

Mentální retardace

26.11.2012

Mentální retardace je desetkrát častější než mozková obrna, průměrně postihne zhruba 3 – 4 % populace. Znamená vážná omezení ve dvou nebo i více oblastech adaptivních schopností, k ...