Klíště a nemoci

Klíště - ptejte se odborníka

Zdravě.cz
27.04.2011

Každým rokem onemocní klíšťovou encefalitidou stále více lidí, kteří se nakazí nejen od přisátého klíštěte, ale třeba i při jeho odstraňování ze srsti svých domácích mazlíčků. Podívejte se na méně známé informace o klíšťatech a zeptejte se odborníka - lékaře Romana Chlíbka.

V posledních letech odborníci varují před tímto epidemiologickým problémem a poukazují na stav v Rakousku, kde je nejvyšší proočkovanost proti klíšťové encefalitidě s velmi nízkou nemocností. Zde jsou některá méně známá fakta:

 • V souvislosti s globálním oteplováním se infikovaná klíšťata objevují i v oblastech nad 800 metrů nad mořem, dokonce i ve výšce 2000 m. n. m.
 • Klíšťata začínají být aktivní již při teplotách nad 7 °C. Jejich sezona trvá od brzkého jara do pozdního podzimu.
 • Nežijí pouze v lese a nevyhnou se jim ani naše zahrádky. Je proto lepší vytvořit mezi trávníkem a domem, trávníkem a porostem keřů bariéru z kamínků, štěrku či dlažby. U okrajů cestiček udržujte nízkou trávu a zastřihávejte dolní větvičky keřů.
 • Kousnutí klíštěte necítíte. Klíšťata totiž vylučují sliny, které působí jako anestetikum, zabraňují krvácení a uvolňují tkáň.
 • Po přisátí infikovaného klíštěte se virus okamžitě dostává spolu se slinami do buněk v okolí rány, během chvilky do mízních uzlin a rozmnožený do různých částí těla.
 • Okamžikem vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba onemocnění klíšťovou encefalitidou, které bez obtíží trvá 7-14 dnů, někdy i měsíc.
 • Po uplynutí inkubační doby příznaky nákazy klíšťovou encefalitidou připomínají lehkou chřipku s bolestmi hlavy, svalů a kloubů, únavou a zvýšenou teplotou. Po několika dnech obtíže samy odezní a následuje období 1-2 týdnů bez příznaků. U některých pacientů leckdy dojde k uzdravení. U ostatních nastává druhá fáze onemocnění, kdy jsou bolesti hlavy mnohem silnější, provázejí je horečky. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Při poškození nervového systému tuhnou svaly na šíji, nastává svalový třes, závratě, poruchy spánku a paměti.

 

očkování proti klíštěti.JPG

 

 • Klinické případy infekcí u malých dětí jsou sice méně časté, ale vyskytují se. V letech 2006–2010 u nás bylo zaznamenáno 493 případů onemocnění u dětí do 18 let, z toho 33 ve věku 1–4 roky. U dětí probíhá nemoc většinou mnohem méně dramaticky, nicméně očkováním lze děti před nákazou chránit vzhledem k jejich častějším aktivitám v přírodě.
 • Neexistuje důkaz, že by očkování dítěte v raném věku bylo spojeno s vyšším výskytem nežádoucích reakcí.
 • Očkování se nemusí bát ani lidé trpící chronickými nemocemi cév, srdce, dýchacích cest, ledvin nebo cukrovkou, kteří mají v případě nákazy vyšší riziko vážných a život ohrožujících komplikací.
 • Vakcíny jsou bezpečné i pro lidi s poruchami imunity. Jediným problémem by mohlo být, že oslabený imunitní systém nemusí vytvořit dostatečné množství protilátek.
 • Nejznámější vakcínou je přípravek FSME-IMMUN ve variantě pro dospělé i pro děti od 1 roku věku (www.pozorkliste.cz). Nejde o žádnou novinku, v sousedním Rakousku se úspěšně používá už více než 30 let a právě Rakousko se může pochlubit největší proočkovaností obyvatel a nejnižším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Očkování nemusí probíhat pouze v chladném období, existuje také letní, tzv. zkrácené schéma.

Očkování zajišťuje bezpečnou a účinnou prevenci proti nebezpečnému onemocnění a bylo by skvělé, kdyby se i u nás stalo součástí našeho životního stylu.

Zeptejte se odborníka

Chcete se dozvědět více o nebezpečí klíšťat, klíšťové encefalitidě či očkování proti klíšťové encefalitidě? Ptejte se lékaře Romana Chlíbka, který se zabývá epidemiologií infekčních onemocnění a preventivní medicínou.

Své otázky na pana doktora posílejte na e-mail info@zdrave.cz s předmětem "klíště". Odpovědi budou zveřejněny zde na portálu Zdravě.cz.

Autor: Zdravě.cz

Hubnutí podle feng-šuej - 2. část
Žena, která míchá krémy pro 16 zemí světa

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?
Hypnóza

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?

21.05.2011

Telepatie, neboli přenos myšlenek na dálku pouhou silou mimosmyslového vnímání, byla a je předmětem mnoha odborných experimentů, výzkumů a vědeckých diskusí. Přestože reálná možnos ...