Mužská neplodnost

Problém mužské neplodnosti

Lucie Regenermelová
06.07.2010

O neplodnosti páru hovoříme teprve tehdy, jestliže po roce pravidelných nechráněných sexuálních styků nedojde k početí. Pravděpodobnost dosažení těhotenství v jednom měsíčním cyklu je totiž pouze asi 20–25 %. Dosažení těhotenství vyžaduje určitý čas. "Neplodný" pár by tedy měl mít trpělivost.

Zpočátku byla neplodnost považována za ženský problém. V současné době se muž na neplodnosti páru podílí v přibližně 50 % případů. Průměrný počet mužských pohlavních buněk - spermií v populaci klesl za posledních 50 let o 50 %.

Příčiny mužské neplodnosti

Mužská neplodnost může mít vrozené nebo získané příčiny. Na tvorbu spermií (spermatogenezu) má negativní vliv celá řada faktorů. Jedním z nejdůležitějších jsou poruchy sestupu varlat při narození, které významně ovlivňují tvorbu spermií v dospělosti. Úraz šourku může rovněž způsobit neplodnost, proto je třeba dbát na opatrnost při provozování některých sportů. Neplodnost způsobují také zánětlivá onemocnění varlat, nadvarlat či prostaty.

Příčiny poklesu spermií v ejakulátu

 • znečištění životního prostředí
 • chemická zátěž ve stravě i ve vodě
 • ionizující záření

Tyto vlivy bohužel odstranit sami nedokážeme. Jde sice o malé množství, ale jejich působení je trvalé.

Ovlivnitelné příčiny poklesu spermií v ejakulátu

 • obezita
 • alkohol
 • drogy
 • cigarety
 • příliš těsné spodní prádlo
 • zvýšená teplota šourku (vyhřívané autosedačky, saunování, příliš horká koupel, dlouhodobé pokládání laptopu na klín nebo i pobyt na slunci)
 • permanentní stres
 • neléčené nebo nedoléčené infekce pohlavních orgánů

K základním vyšetřovacím metodám patří zevní vyšetření pohmatem, hormonální vyšetření a vyšetření semenné tekutiny (ejakulátu) - spermiogram (SPG).

Optimální doba pro vyšetření spermiogramu je po 3-6denní pohlavní abstinenci. Doporučujeme vyšetřit raději 2 vzorky v odstupu alespoň 1 týdne. Objem ejakulátu by měl být 2 – 5 ml.

Vyhodnocení spermiogramu

 • počet spermií – za normu je považována v současné době koncentrace 20 mil/ml. Snížený počet se označuje jako oligozoospermie
 • pohyblivost spermií – normální je 60 % pohyblivých spermií, malá pohyblivost se označuje jako asthenospermii
 • morfologie (normální tvar) spermií. Jestliže má normální tvar méně než 30 % spermií - teratozoospermii

Nacházíme-li zhoršení všech parametrů spermií, označujeme tento nález jako oligoastenozoospermii. Nejsou-li v ejakulátu spermie přítomny, jedná se o azoospermii a netvoří-li se ejakulát, jde o aspermii.

Léčba mužské neplodnosti

Inseminace

Tato metoda řeší lehké až střední poruchy mužské plodnosti, kdy je možno laboratorní úpravou dosáhnout lepší kvality ejakulátu, nebo nepřítomnost spermií užitím darovaných pohlavních buněk.

Kryokonzervace

Možnost uchovávání spermií po dobu až několika let. Je vhodná před plánovanou protinádorovou léčbou partnera (ozařování, chemoterapie, operační léčba), při rychle se zhoršující kvalitě spermií, či při dlouhodobé plánované nepřítomnosti partnera.

Těžší formy mužské neplodnosti je možno řešit metodami IVF + ET a metodou ICSI

Provádí se také operační řešení křečových žil v oblasti genitálu a medikamentosní léčba (vitamíny A,B,D,E a hormonální preparáty).

 

Máte zkušenosti s léčbou neplodnosti? Jakou metodu jste podstoupili a jak byla úspěšná?

Autor: Lucie Regenermelová

Pomocník v domácnosti, který vás ochrání před alergeny
Dva měsíce letního tance se slevou

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...